V následujícím textu se dočtou, co mohou na obloze pozorovat v tomto měsíci anebo jaké výročí připadá na Valentýna. „Patnáctého února, kdy bude zároveň Měsíc v úplňku, dosáhne Venuše na ranní obloze maximální jasnosti. Uvidíme ji nad jihovýchodním obzorem jako nejjasnější objekt po Měsíci. Pokud bude jasno, nepůjde ji přehlédnout," začal prvním tipem k pozorování David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.

Dál bude podle jeho slov možné na nebi zahlédnout seskupení Měsíce, Marsu, Saturnu a Spiky, což je hvězda v souhvězdí Panny. „Bude pozorovatelné hlavně 19. a 20. února, ale kolem druhé hodiny ranní, takže by si na to člověk musel počkat. Seskupení by ale mělo být vidět i o následujícím víkendu," dodal.

Ke konci února se mohou nadšení pozorovatelé těšit na konjunkci Měsíce s Venuší. „Konjunkce znamená to, že budou z našeho pohledu u sebe. Nastane 26. února v 5.39 hodin. Měsíce už bude jenom srpek a nebude příliš zářit, takže by trochu si přivstat mohlo znamenat pěkný zážitek, pokud bude jasno. Dalekohled není potřeba," pokračoval člen astronomického klubu. K pozorování Venuše také doplnil jednu zajímavost. „Je to takzvaná vnitřní planeta, to znamená, že je blíž ke Slunci než Země. Při pohybu po své oběžné dráze tedy mění fáze. I loveckým dalekohledem nebo triedrem lze rozpoznat, v jaké fázi zrovna je. Každý si to může zkusit zjistit sám," navrhl.
Jak navázal, stejně jako v lednu máme i v únoru možnost pozorovat Jupiter, ale už nebude vidět celou noc, jenom její první část, k ránu bude zapadat. „Přibude nám tam Merkur. Bude vidět asi do devátého února, ale to jenom večer," řekl David Sulaiman s tím, že však zřejmě nebude pozorování příliš přát počasí. Mars a Saturn teď vycházejí až k ránu, ale jejich východ se bude posouvat, takže v březnu už budou vidět skoro celou noc.

Na únor také připadá několik výročí. „11. února uplyne třicet let od návratu raketoplánu Challenger na Zemi. Odstartoval z ní 3. února 1984. Stejná data startu a přistání, jen o deset let později, má i raketoplán Discovery. A ještě taková perlička, na Valentýna v roce 1989 bylo vypuštěno prvních čtyřiadvacet GPS satelitů," připomněl astronom.

Pozorování pro veřejnost astronomický klub na únor nechystá. „Zajímavé by bylo pozorování konjunkce Měsíce a Venuše, ale v půl šesté ráno by nám na něj nikdo nepřišel. Předběžně máme naplánované jedno pozorování na začátek dubna," prozradil David Sulaiman.