V obou případech se můžete zapojit do nového projektu Vytvořme se.

Jeho iniciátorem je Miroslav Pokorný z Žirovnice, který se inspiroval podobnými projekty v zahraničí a také českým projektem Naučme se. „Rád bych dostal do povědomí lidí tradiční řemesla. Napadlo mě vytvořit komunitu lidí z okolí, kteří je ovládají a jsou ochotni je sdílet s ostatními, zároveň si mohou přivydělat nějakou korunu a zviditelnit se," vysvětlil Pokorný.

První jeho záměr byl projekt omezit na Vysočinu, ale nyní se nebrání ani dalším krajům. Je smířený s tím, že na menších městech bude o projekt menší zájem. „S nápadem kurzu se může hlásit kdokoli. Škála může být od řezbářství, pěstování zeleniny až po kurzy italské kuchyně či hraní na kytaru. Nesmí to ale být někdo, kdo chce z lidí jen tahat peníze, nebo tak pochybné věci jako výklad karet," doplnil Pokorný, který se sám věnuje fotografování a včelaření a kurzy o obou dovednostech také sám pořádá ve svém domě v Žirovnici.

Do tajů klasické fotografie zájemce zaučí tento pátek a do včelaření příští pátek. Kurzy jsou placené, v ceně dvanácti set korun za ten první je veškerý materiál, tedy filmy, papíry a roztoky, a také drobné občerstvení. „Na klasickou fotografii se přihlásilo pět lidí. Přijede i zakladatel Asociace fotografů a uživatelů temných komor Leoš Stehlík, který pohovoří o své cestě po západní Británii," avizuje Pokorný.

Účastníci kurzu se naučí základy exponometrie a práce v temné komoře, zkusí namíchat vlastní roztoky a pracovat s příslušenstvím od stativu až po drátěnou spoušť.

Podobně druhý kurz zahrne jednoduché včelaření aneb „bez rámků, medometu a zbytečných jedů" – opět s praxí, tedy přímo na včelnici.

Projekt Vytvořme se pokračuje dalšími kurzy. Kromě včelaření a fotografování včet᠆ně historických technik kyanotypie a lith printu se v létě v Žirovnici uskuteční i kurz šití a také kovářství a kovotepectví. Ten povede tamní umělecký kovář Josef Habermann, který nyní je ve Spojených státech.

Jediným mimožirovnickým kurzem bude pečení kváskového chleba, které se uskuteční v Třebíči.

Projekt Vytvořme bude mít propagaci i při slavnostech Žirovnického jednorožce, které se konají příští víkend.

Zatím propagace probíhá hlavně na Facebooku, časem ale Miroslav Pokorný hodlá spustit i webové stránky, kde by se nejen sdružovali lektoři, ale hlavně by se propagovaly jejich kurzy.

„Na nich by pak byly umístěny i videokurzy. Například člověk, který umí péct dorty,   by se nechal natočit na video, a zájemce by si pak na webu toto instruktážní video za určitý poplatek stáhl," doplňuje Miroslav Pokorný.

Sám uvažoval i o možnosti získání dotace, ale  nakonec se rozhodl nechat projekt běžet svým vlastním životem.