Pelhřimovský hřbitov se nachází na kopci nad městem. V přední části jsou řady hrobů, vzorně upravených, vzadu se nachází hřbitovní kolumbárium. Asi jednou za měsíc sem chodí položit květiny ke hrobu příbuzných například Josef Adamovský. „Hřbitov v Pelhřimově je udržovaný. Ale co se týče té části vzadu, kam pozůstalí ukládají urny, tak to se mi moc nelíbí. Na těch schránkách už je znát věk a pak vím, že už jsou skoro plné. Volných míst pro urny je málo. Lidé mají urny doma a čekají, až se uvolní místo. Třeba i dva roky,“ řekl při návštěvě hřbitova Deníku.

Na potřebu upravit prostory hřbitova v Pelhřimově upozornil i zastupitel Hynek Poul. Podle jeho názoru funerální architektura vypovídá o vyspělosti společnosti, o tom, jakou pozornost věnuje důstojnému prostředí k setkávání a uctění památky našich předků. 

Redaktor Deníku při práci na archeologickém nalezišti. Zde očišťuje kosti.
Letmý dotyk a kosti praskají: z reportéra Deníku se stal na Vysočině archeolog

O hřbitov v Pelhřimově, ale také o další hřbitovy v místních částech se starají Technické služby města Pelhřimov příspěvková organizace. „Technické služby spravují celkem čtyři hřbitovy. Městský hřbitov v Pelhřimově a venkovské hřbitovy v místních částech Starý Pelhřimov, Chvojnov a Strměchy,“ informoval Jaroslav Záběhlík asistent ředitelky technických služeb. Jak upřesnil, na hřbitově v Pelhřimově se začalo pohřbívat od roku 1904.

Kapacita hřbitovů je dostačující. Obsazenost hrobovými místy je asi osmdesát až devadesát procent. Pelhřimovský hřbitov má i kolumbárium, kde je přes 800 kolumbárních schránek. Jeho kapacita je bohužel již naplněna,“ konstatoval Záběhlík s tím, že město Pelhřimov už připravuje rozšíření kolumbária na volné nevyužívané ploše v areálu hřbitova. „Na konkrétní podobě, vizualizaci rozšíření a etapách výstavby zatím pracuje Investiční odbor města Pelhřimov,“ dodal Záběhlík.

Takhle vypadala voda v nádrži Sedlice v pondělí 21. srpna. Foto: poskytla KHS Kraje Vysočina
Hygienici zakázali koupání v Sedlici. Kvalita vody je horší i jinde na Vysočině

Jak zdůraznil, základním požadavkem je, aby toto rozšíření zajistilo dostatečnou kapacitu kolumbária na několik desetiletí. „Zároveň by však mělo především řešit celkovou úpravu a vzhled této zatím volné nevyužívané plochy, aby vznikl nový veřejný prostor s duchovním významem,“ doplnil.

Město Pelhřimov není jediné komu hřbitovní prostory ve stávající podobě nestačí. I další města hledají řešení jak důstojně vyhovět pozůstalým. Kolumbárium postavili v Přibyslavi, plánuje ho také město Chotěboř. Zvýšit počet míst na Novém hřbitově se rozhodli radní v Havlíčkově Brodě. Pamatují i na vzhled a přípravu zadali zkušenému architektovi. 

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se ceny obřadů rok od roku zvyšují kvůli pozvolnému zdražování používaných materiálů, květin či rostoucím cenám energií. Zdražování ale nekončí. Důstojně přijatelné poslední rozloučení přijde podle pohřebních služeb tak na 25 až 35 tisíc. Levnější než pohřby do země byly kremace, ale i to se kvůli vysokým cenám energií mění.

Pohřbívání v Pelhřimově
• Čtyři hřbitovy ve správě Technických služeb města Pelhřimova
• V Pelhřimově se na hřbitově pohřbívá od roku 1904
• Obsazenost hrobů 80 až 90 procent
• Kolumbární schránky 800 míst jsou plné
• Za urnový hrob platba 100 korun za rok
• Za místo v kolumbáriu 30 korun za rok
• Nájemné se platí za pronájem- hrobového místa, urnového místa a místa v kolumbáriu za každý započatý m2 a rok

Zdroj: TS Pelhřimov, ceník k 1. lednu 2023