V loňském roce město uspořádalo soutěž o návrh studie využití území Pelhřimov – Rybník Stráž a okolí, kterou vyhrál projektant Vojtěch Kratochvíl. „Hlavní a důležitou část této studie tvoří cyklostezka, nebo in-line stezka kolem Stráže, což si myslím, že nejvíc zaujalo i vedení města,“ nastínil plánované změny u rybníka Stráž Vojtěch Kratochvíl.

Poblíž Stráže vznikne také workoutové centrum, velké hřiště pro děti a beachvolejbalový kurt.

Zároveň by v této lokalitě nemělo chybět ani odpočinkové zázemí v podobě zrekonstruované restaurace, písčité pláže a vstupního mola. „Řekl bych, že právě studie od Vojtěcha Kratochvíla poukázala na všechno, co by v této lokalitě mohlo být. Má to celkem dobře sladěné a respektuje i určité požadavky jak občanů, tak vedení města na využití rybníka Stráž pro volnočasové aktivity,“ pochvaloval si místostarosta města Ladislav Med.

Ilustrační snímek.
Nejlepší výrobní družstvo loňského roku je z Lukavce

Tyto plány by město mohlo začít postupně realizovat až v příštím roce. „Teď čekáme, až od projektanta dostaneme nabídku na vypracování projektu, protože předtím šlo jen o studie. Zároveň od nás dostal za úkol vypracovat předběžný návrh na cyklostezku, která by sloužila pro inlinisty a v zimě také například pro běžkaře,“ řekl Ladislav Med.

Navíc vedení města plánuje v rámci příprav stavby cyklostezky, která je páteří celého záměru, zažádat o dotaci. „Tudíž musíme s nějakým časovým skluzem počítat,“ doplnil Med.

Problém nejspíš nastane také při řešení ohledně pozemků. „Jednalo by se pouze o uzavřený okruh, protože stezka nemá kam pokračovat. Město chce totiž cyklostezku postavit převážně na vlastních pozemcích. I tak to ale bude náročné připravit. Budeme se snažit, aby stezka vedla vždy po pozemcích města, ale někde budeme muset udělat dohodu s jinými majiteli,“ vysvětlil projektant Kratochvíl.

Dodal také, že cyklostezka bude pro sportovce a turisty krásnou a dlouhou trasou. „V Pelhřimově nic takového není a pro bruslaře se tu příliš možností také najít nedá. Inlinisti mohou jezdit jen v sadech, ale okruh není nikde. Lokalita u Stráže je super místo a navíc je to kousek od sídliště,“ usmál se Kratochvíl.

Podle pelhřimovského místostarosty Ladislava Meda je rybník Stráž stále určený ke koupání, také je v jeho blízkosti v provozu občerstvení s sociální zařízení. „Nepočítáme ale s tím, že Stráž bude do budoucna úplně ke koupání. Je to tam takové problematické, protože voda tam asi nikdy nebude úplně čistá, a to i vzhledem k tomu, že je tam slabý přítok vody,“ okomentoval Kratochvíl aktuální situaci na pelhřimovském rybníku Stráž.

Stavba promenády kolem říčky Bělá
Podél říčky Bělá brzy vyroste další úsek promenády

Do celkového konceptu lokality by měla zapadnout i tamní restaurace. „Bylo by zapotřebí stávající restauraci zrekonstruovat, ale nejspíš jen vizuálně, aby zapadla do celého konceptu. Vše ale bude záleže na domluvě s majitelkou restaurace,“ podotkl Kratochvíl.

Vedení pelhřimovské radnice se ještě před zmíněnými změnami a úpravy plánovalo pustit do vybudování chodníku k rybníku Stráž, který by vedl po Vlásenické ulici. „Jestli začneme realizovat chodník letos na podzim, nevím. Zbrzdilo se nám stavební řízení, musíme tam totiž řešit pozemek státu, a to je strašné zdlouhavé,“ poukázal Med na komplikaci.

Radnice si od této investice slibuje zlepšení možnosti využití další odpočinkové lokality pro občany Pelhřimova.