V loňském roce město uspořádalo soutěž o návrh studie využití území Pelhřimov – Rybník Stráž a okolí, kterou vyhrál projektant Vojtěch Kratochvíl. „Hlavní a důležitou část této studie tvoří cyklostezka, nebo in-line stezka kolem Stráže, což si myslím, že nejvíc zaujalo i vedení města,“ nastínil plánované změny u rybníka Stráž Vojtěch Kratochvíl.

Poblíž Stráže vznikne také workoutové centrum, velké hřiště pro děti a beachvolejbalový kurt.

Zároveň by v této lokalitě nemělo chybět ani odpočinkové zázemí v podobě zrekonstruované restaurace, písčité pláže a vstupního mola. „Řekl bych, že právě studie od Vojtěcha Kratochvíla poukázala na všechno, co by v této lokalitě mohlo být. Má to celkem dobře sladěné a respektuje i určité požadavky jak občanů, tak vedení města na využití rybníka Stráž pro volnočasové aktivity,“ pochvaloval si místostarosta města Ladislav Med.

Tyto plány by město mohlo začít postupně realizovat až v příštím roce. „Teď čekáme, až od projektanta dostaneme nabídku na vypracování projektu, protože předtím šlo jen o studie. Zároveň od nás dostal za úkol vypracovat předběžný návrh na cyklostezku, která by sloužila pro inlinisty a v zimě také například pro běžkaře,“ řekl Ladislav Med.

Navíc vedení města plánuje v rámci příprav stavby cyklostezky, která je páteří celého záměru, zažádat o dotaci. „Tudíž musíme s nějakým časovým skluzem počítat,“ doplnil Med.

Problém nejspíš nastane také při řešení ohledně pozemků. „Jednalo by se pouze o uzavřený okruh, protože stezka nemá kam pokračovat. Město chce totiž cyklostezku postavit převážně na vlastních pozemcích. I tak to ale bude náročné připravit. Budeme se snažit, aby stezka vedla vždy po pozemcích města, ale někde budeme muset udělat dohodu s jinými majiteli,“ vysvětlil projektant Kratochvíl.

Dodal také, že cyklostezka bude pro sportovce a turisty krásnou a dlouhou trasou. „V Pelhřimově nic takového není a pro bruslaře se tu příliš možností také najít nedá. Inlinisti mohou jezdit jen v sadech, ale okruh není nikde. Lokalita u Stráže je super místo a navíc je to kousek od sídliště,“ usmál se Kratochvíl.

Podle pelhřimovského místostarosty Ladislava Meda je rybník Stráž stále určený ke koupání, také je v jeho blízkosti v provozu občerstvení s sociální zařízení. „Nepočítáme ale s tím, že Stráž bude do budoucna úplně ke koupání. Je to tam takové problematické, protože voda tam asi nikdy nebude úplně čistá, a to i vzhledem k tomu, že je tam slabý přítok vody,“ okomentoval Kratochvíl aktuální situaci na pelhřimovském rybníku Stráž.

Do celkového konceptu lokality by měla zapadnout i tamní restaurace. „Bylo by zapotřebí stávající restauraci zrekonstruovat, ale nejspíš jen vizuálně, aby zapadla do celého konceptu. Vše ale bude záleže na domluvě s majitelkou restaurace,“ podotkl Kratochvíl.

Vedení pelhřimovské radnice se ještě před zmíněnými změnami a úpravy plánovalo pustit do vybudování chodníku k rybníku Stráž, který by vedl po Vlásenické ulici. „Jestli začneme realizovat chodník letos na podzim, nevím. Zbrzdilo se nám stavební řízení, musíme tam totiž řešit pozemek státu, a to je strašné zdlouhavé,“ poukázal Med na komplikaci.

Radnice si od této investice slibuje zlepšení možnosti využití další odpočinkové lokality pro občany Pelhřimova.