Kolektiv kronikářů v okrese mládne. Nové technologie ale příliš nevyužívají
Pelhřimovsko – Už příští středu 30. listopadu se v 15.30 hodin sejdou kronikáři z okresu Pelhřimov ve freskovém sále zámku pánů z Říčan v Muzeu Vysočiny Pelhřimov.
Tradiční setkání kronikářů letos oživí seminář na téma Vedení obecných kronik, který povede Tomáš Hromádka, kronikář Velké Chuchle a držitel ocenění Kronikář roku 2014.
Setkání kronikářů má přitom dlouhou tradici. „Schůzky se konají už řadu let. Navazujeme na systém z minulého režimu, kdy byli kronikáři zaměstnanci muzea," řekla k historii schůzek Markéta Skořepová, archivářka a pracovnice pelhřimovského Muzea Vysočiny.
Téma kronik navíc sama považuje za velmi aktuální. „Obce jsou povinné si kroniky vést. Je v jejich zájmu, aby to mělo nějakou úroveň. My se jim prostřednictvím setkání snažíme v jejich činnosti pomoci," vysvětlila Skořepová s tím, že kroniky považuje za velmi důležitou agendu měst.
Kolektiv kronikářů se v našem okrese navíc omlazuje. „Momentálně je to průřez generacemi. Je to od studentů vysoké školy přes lidi středního věku až po seniory. Řekla bych ale, že celkově se skupina kronikářů u nás omlazuje," těšila se z mladé krve archivářka.
Její slova potvrzuje příklad z obce Kaliště u Humpolce. „Kroniku v Kalištích vedu druhým rokem a právě dokončuji práce na ročníku 2015. Všechny zápisy provádím ručně perem," prozradila čtyřiadvacetiletá studentka Zuzana Rodová.
Moderní techniku až na fotoaparát pro potřeby kroniky nevyužívá. „Vedu psanou kroniku a pak ještě fotokroniku, kam vylepím přibližně 200 fotografií, které mapují celý rok," popsala podobu kroniky v Kališti Zuzana Rodová.
Setkání kronikářů si nenechá ujít dlouholetá zapisovatelka událostí z Pacova. „Městskou kroniku dělám už šestnáct let. Za tu dobu se zápisy postupně proměňovaly podle toho, jak jsem získávala zkušenosti," popsala svou činnost seniorka a současná kronikářka Marie Tušilová.
I přesto, že ji aktivity spojené s kronikářstvím baví, hledá za sebe náhradu. „Vedu kroniku už dlouho a je to poznat. Byl by potřeba nový a mladší pohled na město, abychom se vyhnuli různým klišé. Proto se už poohlížím po svém nástupci," prozradila bývalá učitelka Marie Tušilová. V Humpolci se o městskou kroniku starají zaměstnanci tamního muzea. „Materiály dáváme dohromady na počítači. Finální verze je však psaná ručně. Poslední dva roky nám ji krasopisně píše studentka z místního gymnázia," objasnila Dagmar Kluchová vedoucí Muzea Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci.
Součástí kroniky je i soubor příloh, které z velké většiny obsahují fotografie. „Oslovujeme instituce a organizace, zda chtějí něčím do kroniky přispět. Nosiče CD nebo DVD se nám ale nekupí. Lidé nejsou zvyklí videa k těmto účelům používat. Zůstáváme tak zejména u fotografií," ukončila Kluchová.