Akorát to počasí!? Sice bylo lepší než před rokem, ale koledy chtějí sníh a mráz.


Jinak šlo zpívání přesně podle plánu, za dvacet minut jsme se rozcházeli. S vědomím, že jsme se na chvíli v předvánočním spěchu zastavili i s konstatováním, že svátky jsou tady už za deset dní. „Zpívala jsem poprvé a zpívalo se mi dobře," pochvalovali si sboristka Eva Chobotská, kterou společně s desítkami malých zpěvaček a zpěváků přivedla na pódium v rohu pelhřimovského Masarykova náměstí vedoucí pěveckých sborů na základní umělecké škole Dana Bezstarostová.


Letos se zpívalo už na dvanácti místech Pelhřimovsko a už z reakcí před úderem oné osmnácté hodiny bylo jasné, že města i vesnice žijí podvečerní společnou akcí. „Dcery už si prozpěvují teď, jinak jsme samozřejmě připraveni a těšíme se všichni na večer," říkala už odpoledne Tereza Kottová, organizátorka společného zpívání koled v Polesí. Zpívat na pelhřimovské náměstí přišli někteří i díky dětem, které zpívaly na pódium. „Chodíme každý rok, dcera je totiž ve sboru. Musím říci, že minulý rok to bylo hrozné, pršelo, takže jsme museli být v podloubí a to nebylo ono. Letos je to o moc hezčí," pochvalovala si Simona Lhotská z Pelhřimova.


Na všech třech místech, kde se letos zpívalo premiérově, se Česko zpívá koledy vydařilo. „Parádní akce, byla tady maximální pohoda," hlásil z centra Humpolce Martin Sýkora, podle něhož nikterak nevadilo, že počasí ani letos zimní nebylo.


Podobné dojmy měla Jitka Kapounová, která organizovala zpívání koled v Horní Vsi, kde se sešly více než čtyři desítky lidí. „Některé koledy jsme si dokonce zopakovali," říkala do telefonu pořadatelka z Horní Vsi.


V Proseči u Pošné, kde se zpívalo v domově důchodců, nikoliv na návsi, přišlo za obyvateli a personálem domova patnáct obyvatel obce. „Tři písničky jsme přidali navíc proti rozpisu," popsala akci Česko zpívá koledy v domově důchodců v Proseči Dana Vítovská.


Celkem se letos na Pelhřimovsku společně zpívalo na dvanácti místech a počet všech účastníků, včetně těch několika desítek pasivnějších na pelhřimovském Masarykově náměstí, jsme sečetli na 1 510.