Do tradiční Tříkrálové sbírky, se kterou již po sedmnácté pomáhají malí i velcí koledníci z okresu, se ale mohou zapojit i noví dobrovolníci.
Právě v těchto dnech pracovníci Charity, kteří Tříkrálovou sbírku připravují, nové, ale i již osvědčené Kašpary, Melichary a Baltazary hledají. „Nově se nám rýsuje Křeč. Během loňské sbírky skončili koledníci v Kamenici relativně brzo, tak jsme několik skupinek do Křeče dovezli. Letos by tam ale mohli mít koledníky vlastní," doufala v to ředitelka Farní charity v Kamenici nad Lipou Jitka Koubová.

Prozradila také, že v Černovicích loni poprvé koledovaly tři skupinky. „Teď se z Černovic hlásili sami, že by chodili zase a že se jim to moc líbilo. Jinak všechny vesnice okolo máme tak nějak pokryté," dodala Jitka Koubová. Kromě zapečetění pokladniček, rozdělování odměn pro koledníky a tašek s cukry, kalendáři a potřebnými informacemi budou v Kamenici ještě šít pláště pro krále.

Každý král, který se Tříkrálové sbírky v Kamenici nad Lipou a jejím okolí zúčastní, navíc možná ještě dostane korunu. „Holky z internátu místní střední školy nám šily pláště už loni. Byl o ně zájem a koledníci si je hodně půjčovali, takže letos budou šít další. Letošní novinkou by měly být královské čepice, které jsem objednala, tak snad nám přijdou," řekla Koubová. Na sekretariátě Oblastní charity Havlíčkův Brod, která zajišťuje Tříkrálovou sbírku také na Humpolecku, už mají vyřádkovaných celkem 435 kasiček. „V tuto chvíli jsou přípravy v plném proudu. Pokladničky, do kterých budou moci lidé v sobotu 7. ledna přispívat, už máme připravené," informovala mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Aneta Slavíková.

Začít nový rok dobrým skutkem budou moci v období od 1. do 14. ledna i lidé z Pacovska. „Pro cukry, kalendáře, pokladničky, průkazky pro koledníky a další potřebné věci musím do konce roku dojet na Diecézní charitu v Českých Budějovicích," řekl ředitel Farní charity Pacov Miroslav Kokeš.

Dodal také, že co se příprav sbírky týče, sehnat ještě musí několik koledníků. „Máme dostatek vedoucích, ale málo dětí. Děti, které chodily i v minulých letech, se nám ale už hlásí sami," pochvaloval si.

Pomáhat lidem v nouzi budou zájemci i v Pelhřimově, kde mívají podle ředitelky Oblastní charity Pelhřimov Martiny Kábelové nedostatek koledníků. „Kasičky u nás na Charitě leží celoročně, takže my je teď budeme označovat novými evidenčními čísly," nastínila ředitelka.