Sobotní odpoledne ve vesničce u Humpolce totiž bylo ve znamení soutěže o nejlepší krasoňovský koláč, jako na potvoru však tamní obyvatele zrovna potrápil výpadek elektřiny. A tak někteří adepti na výhru museli nechat nedopečenou buchtu v troubě. Naštěstí je dobrá nálada neopustila a smíření s osudem vyrazili do budovy bývalé školy, aby se setkali s přáteli a ochutnali jejich výtvory.

Gastronomické soutěže se 
i přes komplikace zúčastnilo sedmnáct pekařů. Stoly se prohýbaly pod klasickými koláčky s tvarohem, mákem
i povidly, ale i pod nejrůznějšími koláči na plech či martinskými rohlíčky a drobným cukrovím. Co vzorek, to originál.

Klání nebylo jen v režii šikovných pekařek, ale soutěž nalákala i odvážné muže. „V pečení jsem amatér, ale chtěl jsem se zúčastnit, tak jsem zkusil připravit višňový koláč, na nějž jsem použil višně z vlastní zahrádky, šest vajec a další suroviny jsou už tajemstvím," prozradil soutěžící Michael Vopravil.

Koláče označené od jedničky do sedmnáctky ochutnávala tříčlenná porota ve složení Hana Nováková, Zdena Kourková a František Vrzák. Organizátoři soutěže cíleně oslovili porotce, kteří v Krasoňově nežijí, aby hodnocení bylo skutečně nezávislé. „To je tak strašně těžké vybrat tři nejlepší, když všechno je tak hrozně moc dobré," povzdychla si porotkyně Kourková.

Nakonec ale rozhodnutí padlo. Na třetím místě se umístila Eva Zronková, druhou příčku si zasloužila Dana Straková a titulem nejlepší krasoňovský koláč se může honosit Zdena Ždimerová.
Ta porotu zaujala i tím, že připravila nejvíce druhů cukroví. „Já peču opravdu hodně, a hlavně ráda, moc mě to baví. Na dnešní soutěž jsem si nachystala tři druhy těsta a cukroví jsem pak různě plnila a zdobila," řekla šťastná vítězka.

Když porota měla o vítězích jasno, do ochutnávání se pustili také ostatní. „A víte, že dnes je Světový den diabetu, takže bychom takovou soutěž vůbec neměli organizovat?" smála se Ždimerová.

Krasoňovští již dvakrát
pořádali štrúdlování. Letos chtěli změnu, a jak se ukázalo, tak i na koláčcích si malí
a velcí moc pochutnali.