Kola tak nemusí končit ve sběrném dvoře. „Známí se mě ptali, jestli nevím, co s jízdními koly. Potom nám v létě jeden pán přivezl kolo, jestli ho pro někoho nepotřebujeme. Uplatnění pro stará kola jsme u nás nenašli, ale napadlo mě, že existuje sbírka Kola pro Afriku, tak jsme se přihlásili,“ vysvětlila ředitelka Farní charity Jitka Koubová, jak se k projektu dostali.
Věnovat již staré kolo, které je i přes to v dobrém stavu, mohou lidé v budově kamenické charity až do konce března. „Podmínky stanovené úplně nejsou. Samozřejmě, když jsou kola funkční a v dobrém stavu, tak jsou to o to menší náklady pro organizaci, která sbírku pořádá. Věnovat ale lze i kola, kterým chybí například sedačka, protože v Ostravě, kde je centrální sklad těchto kol, pak kola zrepasují a dají dohromady,“ poznamenala Jitka Koubová s tím, že prosí dárce, aby na charitu nenosili zrezlá kola a taková, která už se nedají použít.
Věnovat mohou zájemci i náhradní díly či nářadí. „Zatím se nám tu sešla dvě pěkná kola a dvě, která jsou v horším stavu,“ prozradila Koubová.
V současné době vybírají jízdní kola, která následně pomáhají dětem v Gambii na jejich cestě ke vzdělání, na Vysočině ještě na dalších třech místech. „Ve sběrném dvoře Na Klinkách v Třebíči jsme kola pro Afriku začali vybírat v květnu 2017,“ přemítala Kateřina Krejčová z třebíčské společnosti ESKO-T.
Odtud vozí zmíněná kola do Ostravy hned několikrát za rok. „V roce 2017 jsme odevzdali celkem 152 kol, loni jich bylo 103. Letos jsme už odvezli 140 kol, ale rok ještě není u konce, takže je možné, že ještě nějaký svoz bude,“ prozradila Kateřina Krejčová.
Odevzdávat kola do sběrného dvora Na Klinkách mohou lidé celoročně. „Lidé vítají projekt s povděkem, že kolo může sloužit ještě někde jinde a nemusí být zlikvidované na sběrném dvoře,“ řekla Krejčová.
Sběrné místo na Vysočině je také v tělovýchovné jednotě Orel Třešť - Dederova kola nebo ve Žďáru nad Sázavou. „Inspiroval jsem se na internetu. Koukal jsem, že sběrných míst na Vysočině moc nebylo, tak mě napadlo jedno takové vytvořit, a tak jsem se přihlásil,“ přemítal Filip Vaníček, který kola pro Afriku vybírá ve žďárské Vápenické ulici.
Za dobu, kdy projekt podporuje, se u něj nashromáždilo zhruba 250 kol. „Ze začátku byl zájem větší, ale lidé vozí kola pořád,“ řekl s úsměvem Filip Vaníček.