Do života vstoupily i další povolební dohody. Místostarostou zůstal Josef Koch (za KDU-ČSL), který bude nově navíc prvním místostarostou, a zcela nově se druhým místostarostou stal Zdeněk Jaroš (TOP 09). V sedmičlenné koaliční radě má zastoupení ještě místní sdružení Nezávislí pro občany.

Nová pelhřimovská koalice má těsnou většinu, zastupitelé stran, kteří vytvořili radu města na další čtyři roky, zaujímají jedenáct křesel v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu. Také ostatně všechny klíčové posty ve vedení města se koalici podařilo prohlasovat těsnou většinou jedenácti hlasů.

Jestliže na jedné straně uhájila koalice vyjednanou jednotu, stejně tak jednotná byla opozice, kterou tvoří hned pět subjektů. Opozice na všechny tři funkce ve vedení města navrhovala společné protikandidáty, ale František Kučera (ČSSD), Bohumila Kobrlová (ANO) a Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov) získali shodně po deseti hlasech, o pouhý hlas méně než nová koalice.

Do opozice tak podle očekávání poslal volební výsledek ČSSD, která má tři mandáty, i hnutí ANO, které obhájilo rovněž tři mandáty. V opozici zůstává Změna pro Pelhřimov se dvěma mandáty a KSČM s jedním zastupitelem. Jednoho zastupitele má i rovněž opoziční Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst.

Ustavující zasedání nově zvoleného pelhřimovského zastupitelstva se věnovalo podle očekávání v zásadě pouze procedurálním záležitostem. Nově zvolený starosta Ladislav Med ve svém proslovu po zvolení do čela Pelhřimova ale naznačil, čemu by se nové vedení města chtělo věnovat. „Nejdůležitější v našem programovém prohlášení je vytvoření dlouhodobé vize rozvoje města Pelhřimova do roku 2030,“ řekl mimo jiné k plánům do budoucna Ladislav Med.

V nadcházejících čtyřech letech by nové vedení města chtělo například dokončit revitalizaci rekreační lokality s rybníkem Stráž, vypracovat koncepci rozvoje cyklodopravy nebo sociálního bydlení ve městě.

Komunální volby vyhrála v Pelhřimově ODS, která získala za 18 procent hlasů čtyři mandáty. Druhá skončila se ziskem 13,42 procenta TOP 09, třetí KDU-ČSL získala 12,65 procent, čtvrtá ČSSD 12,61 procenta a páté hnutí ANO 11,92 procenta voličských hlasů. Tyto čtyři volební strany mají po třech zastupitelích.

V Pelhřimově kandidovalo v letošních volbách celkem 11 uskupení, voliči mohli vybírat z 216 jmen. Do zastupitelstva se dostalo devět kandidujících volebních stran.