To už dnes není žádný problém. V průjezdu knihovny totiž stojí červená skříňka známá jako bibliobox. Do biblioboxu stačí vhodit knihu a už druhý den bude v knihovním regále na svém místě.

Novou službu humpolecké knihovny mohou využívat jak čtenáři dospělého oddělení, tak i ti, kteří navštěvují oddělení dětské. „Když jsme bibliobox nainstalovali, tak hned druhý den jsme v něm našli poměrně dost knih. Jako první si ho vyzkoušela hlavně mladší generace čtenářů," usmála se vedoucí humpolecké knihovny Ludmila Trnková.

Jak dále podotkla, box na vracení knih skutečně slouží jen na vracení knih. „Naši čtenáři tak prostřednictvím biblioboxu nemohou vracet CD a také bychom byli rádi, kdyby i vypůjčené časopisy donesli přímo k nám do knihovny," uvedla Trnková.

Kontrola na webu

Použití biblioboxu není vůbec žádná věda. Stačí pouze kniha, kterou chce čtenář vrátit. Tu do boxu prostě vhodí a je hotovo. „Čtenáři se nemusí bát, že by se jim kniha 
z jejich konta neodečetla. Každé ráno box vybíráme. Kdo by se ale chtěl ujistit, že kniha skutečně skončila 
u nás, může se druhý den po vrácení podívat na naše webové stránky, přes něž se dostane na své čtenářské konto," poradila vedoucí knihovny.

Průjezd knihovny je o letních prázdninách otevřen každý všední den od sedmi hodin ráno do šesti hodin večer a o víkendech od devíti hodin ráno do šesti hodin večer. V té době mohou čtenáři využít i boxu na knihy. „Bibliobox jsme chtěli mít v provozu už právě na letní prázdniny, kdy je doba dovolených. Na jeho výhody nyní čtenáře upozorňujeme, máme letáky a informaci uveřejníme i na webu. Máme velkou radost, že bibliobox mohou lidé využít a doufám, že si k němu najdou cestu všechny generace našich čtenářů," mínila Trnková. Doplnila, že červený box na knihy je dobře zabezpečen proti krádežím.