Na dětském oddělení pelhřimovské městské knihovny vymysleli s novým školním rokem pár zajímavých nápadů, kvůli nimž bude docela dobré takovou cestu aspoň zkusit.

Knihovnice z dětského oddělení pelhřimovské knihovny přes léto nezahálely. „Docela jsme si přes prázdniny mákly, chtěly jsme, aby oddělení bylo s novým školním rokem pro malé čtenáře a teenagery zase o něco lákavější," řekla knihovnice Lenka Havlová.

V první řadě na dětském oddělení změnili třídění knih, k orientaci bude sloužit nový systém piktogramů. „Nově jsou knihy označeny piktogramy. Pro snazší orienta-
ci v knihách a během roku budu postupně zadávat knihy 
do systému, aby bylo možné 
v online katalogu vidět, v jaké je barevné kategorii, což opět usnadní čtenářům vyhledávání knížek," přiblížila jednu z novinek Havlová.

Piktogramy, jichž bude celkem dvacet, tak čtenářům pomohou rychle najít třeba pohádky, fantasy literaturu nebo dívčí romány.

Dále vzniklo v dětském koutku oddělení malé zákou-
tí pro teenagery. „Pokračujeme v úspěšné celorepublikové soutěži Lovci perel, kde jsme se v loňském roce umístili na třetím místě v počtu přečtených knih a na sedmém místě v počtu zúčastněných dětí," poukázala knihovnice z dětského oddělení na další důvod, proč se do knihovny vypravit.

Lenka Havlová připravila během prázdnin také řadu lekcí informačního vzdělávání pro čtenáře na dětském oddělení a tematické besedy pro tuto věkovou kategorii. „V letošním roce budu mít k dispozici projekční plátno, což besedy jistě oživí a zvýší jejich úroveň. Díky projekci už třeba všechny děti uvidí, ke kterému obrázku zrovna čtu," řekla knihovnice, co si slibu-je od další novinky, s níž dětské oddělení pelhřimovské knihovny přichází s novým školním rokem.

Každý měsíc budou pro děti připraveny tvůrčí dílny, ty budou jednou do měsíce vždycky ve středu od čtrnácti do sedmnácti hodin, a maraton čtení, pro změnu v pondělí od 14 hodin. „Děti se mohou společně s rodiči, sourozenci, prarodiči, kamarády zúčastnit maratonu čtení, který bude probíhat vždy jedno pondělí v měsíci od 14 hodin do doby, než společně dočteme knihu. Každý může číst, jak dlouho bude chtít, anebo může jenom poslouchat. Pro všechny bude připraveno malé občerstvení," přiblížila Havlová. Na oddělení už mají rozpis, ve kterých dnech se tato setkání čtenářů uskuteční.

A už teď půjčuje oddělení třeba Kouzelné čtení s elektronickou Albi tužkou.

Maraton čtení 2015/2016

21. 9. Jirkova zázračná medicína (Roald Dahl)
26. 10. O nevyřáděném dědečkovi (Alena Kastnerová)
23. 11. Legenda o nejzlobivějším klukovi na světě (Eoin Colfer)
21. 12. Kokrhací hodiny (Ivan Klíma)
25. 1. Pohoršovna (Daniela Fischerová)
29. 2. Deník malého poseroutky (Jeff Kinney)
21. 3. Ježimlada Sazička (Lenka Rožnovská)
25. 4. Kosprd a Telecí (Eva Papoušková)
30. 5. Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti (Petr Morkes)
27. 6. Hurvínkova cesta do Tramtárie (Denisa Kirschnerová)