„Střešní okna a okna v suterénu byla vyměněna už při rekonstrukci v první polovině devadesátých let, kdy se do budovy knihovna stěhovala. V té době se rekonstruovaly ještě interiéry, ale zbytek oken přišel na řadu až nyní," sdělil zástupce ředitele Kulturních zařízení města Pelhřimova Luděk Šauer s tím, že přesné stáří vyměňovaných oken nezná, ale jsou to původní špaletová okna ještě z doby, kdy v budově sídlila pošta.

K rekonstrukci se přistoupilo proto, že stávající okna již neměla vyhovující termoizolační vlastnosti, a propouštěla tak teplo. Nová eurookna jsou dřevěná, vybavená žaluziemi a mají tmavě hnědou barvu.
Kromě toho se návštěvníci a zaměstnanci knihovny mohou těšit na nové vnitřní parapety a vstupní dveře u rampy, které budou nyní zateplené. Venkovní parapety vyměněny nebudou. Maximální celková cena zakázky je stanovena přibližně na milion dvě stě tisíc korun.

Prodlouží výpůjční dobu pro čtenáře

Z důvodu řemeslnických prací je v době letních prázdnin omezen provoz knihovny. Dětské oddělení mělo být zavřené první čtyři dny v červenci, řemeslníci však měli práci hotovu dřív, a zavřeno tak bylo pouze tři dny. Tento týden je zavřené hudební oddělení. Příští týden se čtenáři nedostanou do oddělení naučného a bude zavřená i studovna. Od osmadvacátého července do osmého srpna se čtenáři nedostanou do oddělení beletrie a do čítárny. „Od jedenáctého srpna už by mělo být všechno hotové a knihovny by měla být otevřena bez omezení," informovala vedoucí knihovny Iva Rajdlová.

Lidé, kteří si z jednotlivých oddělení vypůjčili v červnu knihy na dovolenou či zkrátka na čtení v letních měsících, nemusejí chvátat s vrácením. „Snažili jsme se, aby rekonstrukce klienty omezila co nejméně. Výpůjční dobu těchto dokumentů jsme proto automaticky prodloužili, a čtenáři tak mohou knihy vrátit až v září," uvedla Rajdlová.

O opravách věděli

Pracovníci knihovny navíc upozorňovali na omezení provozu čtenáře s předstihem osobně i prostřednictvím internetových stránek, takže prakticky by se stavební úpravy v budově čtenářů nijak výrazně dotknout neměly.

Zuzana Rodová