V Městských sadech bude knihovnička k dipozici v blízkosti dětského hřiště. „Další veřejná knihovnička bude umístěna v lokalitě u Stráže. Třetí se nachází na autobusovém nádrží a je již plně funkční,“ uvedla Andrea Unterfrancová z odboru informačních a komunikačních technologií Městského úřadu Pelhřimov na oficiálních webových stránkách města.

První knihobudka, na jejímž vzniku se mimo jiné podílela například Hodina H nebo Střední škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov, vyrostla zhruba před půl rokem právě na zmíněném autobusovém nádraží.

Nyní budou knihobudky v Pejru, jak zní jejich oficiální název, hned tři. „Myslím si, že je skvělé, že město nakonec podpořilo tuto aktivitu, která zpestří život ve městě a umožňuje zpříjemnění trávení času venku,“ zhodnotila celý projekt Eva Havlíčková z pelhřimovské Hodiny H.

O všechny knihobudky se nyní budou starat dobrovolníci. „Plníme, doplňujeme, vyměňujeme knihy, popřípadě do nich doplňujeme nálepky,“ vysvětlila Eva Havlíčková způsob kontroly knihobudek, které se provádí několikrát za týden.

Ilustrační foto
Dopravu na obchvatu Pelhřimova budou dočasně řídit i semafory

První knihobudka si během půl roku fungování začala plnit své poslání a knihy se v ní opravdu střídají. „Máme zpětnou vazbu o tom, že někteří lidé tam přináší i vlastní knihy, takže výměna funguje. Opravdu se naplnilo to, v co jsme doufali, tedy, že i sami lidé budou do knihobudky dávat své knihy,“ konstatovala Havlíčková.

Každá z knih, která se ve veřejné knihovničce objeví, dostane svou nálepku s pořadovým číslem. „Pokud se nepletu, tak teď jsme na čísle sedmdesát,“ usmála se Havlíčková.

Kromě pravidelného doplňování knih zatím knihobudka nevyžadovala žádnou speciální údržbu. „Jsou to ale zkušenosti s tou knihobudkou na autobusovém nádraží. Samozřejmě nevíme, jak to bude s těmi dalšími ať už u Stráže nebo v Městských sadech, protože ty budou v prostředí živější přírody,“ přemítala Havlíčková s tím, že budky bude například asi nutné na jaře více čisti zvenku.

Ilustrační foto.
Nejen pacovské seniory čeká měsíc plný zábavy a výletů