To popisuje nová více než šestisetstránková historická kniha v názvem Pelhřimov, kterou už teď můžete koupit v pelhřimovských knihkupectvích.

„Kniha je výjimečná hlavně v tom, že je to první souvislý text, který popisuje Pelhřimov od pravěku po novodobou historii," vysvětluje jeden z autorů knihy Zdeněk Martínek s tím, že na knize s ním spolupracovalo ještě dalších šest lidí a zabralo jim to dohromady přibližně deset let. Kniha obsahuje i několik novinek, které ještě dosud nebyly nikde uveřejněny a to hlavně ve starších kapitolách z historie, například o archeologických nálezech.

Dále se v ní můžete dočíst o tom, jak se město proměňovalo pod vládou pražských biskupů a arcibiskupů, Trčků z Lípy či Říčanských z Říčan, i jak se zde odrazily husitské války. V dalších kapitolách je vylíčen boj měšťanů za záchranu městských svobod a nemalý prostor je vyhrazen osudům tohoto okresního města ve 20. století.

Podle ředitele Kulturního zařízení města Pelhřimova Martina Eclera město část vytištěného nákladu odkoupilo a jedná se o tom, zda je bude rozdávat na kulturních akcích pořádaných městem.

Tereza Konířová