Církev Tomáše Plavnického definitivně vyloučila ze svých řad před třemi měsíci. Informaci jako první přinesl server novinky.cz. „Z naší strany už je kauza uzavřená. Tomáš Plavnický byl propuštěn z premonstrátského řádu k poslednímu březnu letošního roku,“ řekl portálu želivský opat Tadeáš Robert Spišák.

Ten už nechtěl na doplňující dotazy Deníku reagovat, protože považuje celou záležitost z jejich pohledu za uzavřenou. „K celé situaci jsem se již několikrát v médiích vstřícně a detailně vyjádřil. Nic víc k tomu nemohu dodat. Případ považuji z hlediska veřejnosti i církve za uzavřený,“ dodal pro Deník představený kláštera.

Zůstane knězem

Novinky upozornily, že rozhodnutí, proti němuž není možné se odvolat, musí ještě formálně potvrdit dva speciální úřady ve Vatikánu. Kdy se tak stane, není jasné. Odborník na církevní právo a soudní vikář Libor Botek v této souvislosti podotkl, že jde o vůbec nejvyšší trest, jenž lze v tomto případě udělit. V českém prostředí je to podle něj ojedinělá záležitost.

Plavnický ale podle Botka zůstane formálně knězem, protože přijaté svěcení nelze podle církevního práva zrušit. „Dotyčný je však zbaven všech oprávnění, závazků a funkcí, které z jeho kněžství vyplývaly,“ vysvětlil novinkám Botek.

Ilustrační foto.
Kněz z želivského kláštera uřízl muži varle, policii to oznámila nemocnice

Šestatřicetiletý Plavnický stanul před Krajským soudem v Plzni loni v listopadu. Soud ho podmínkou a ústavní sexuologickou léčbou potrestal za to, že při sadomasochistických sexuálních hrátkách uřízl jinému muži varle.

Uřizl muži varle

Oba muži se seznámili přes erotický seznamovací portál a dohodli se, že Plavnický (tehdy ještě jako kněz, pozn. autora) přijede za dvaačtyřicetiletým mužem na Chebsko. Setkali se v srpnu 2021.

„Poškozený se svlékl do naha, lehl si na stůl. Obžalovaný na něm provedl řez v prostoru nad kořenem penisu a řez v levé polovině šourku, při kterém poškozenému odebral levé varle, s nímž naložil nezjištěným způsobem. Tím mu způsobil viditelnou a nevratnou změnu pohlavních orgánů,“ uvedla tehdy předsedkyně senátu Lucie Bočková.

Vstupní brána do želivského kláštera
Želivský kněz, který uřízl muži varle, je opět v klášteře: lidé jsou znepokojení

Kněz poté odešel, aniž by se staral o zdravotní stav poškozeného. Tomu se po několika dnech rána zanítila a záchranná zdravotnická služba ho převezla do nemocnice v Karlových Varech, kde ho lékaři operovali.