V tělocvičně Základní školy Hradská strávili větší část odpoledne. Dorazil i sedmiletý Matěj z Kožlí u Ledče nad Sázavou. „Parkour Matěje zaujal, já ho v tom podporuji, líbí se mi to,“ říkala maminka Markéta, která Matěje na parkourový workshop přivezla.

Sama sportovala a tak si hned všimla, že trénink ve školní tělocvičně má kvalitu. „Trenéři to s kluky umí, navíc jsem si jistá, že je hodně naučí. Řada kluků, kteří tady s parkourem pod odborným vedením začínají, většinu těch naučených dovedností využije, i když třeba s parkourem skončí,“ dodávala maminka Markéta. A prozradila, že jejímu synovi Matějovi by udělala radost pod stromečkem žíněnka, která se tolik pro bezpečné parkourové skákání hodí.

Nová sportovní disciplína našla v Humpolci zázemí díky středisku volného času. „Všímáme si, jaké jsou trendy v trávení volného času mezi dětmi a mladými lidmi, parkour je jednou z aktivit, které jsme do nabídky volnočasové činnosti nabídli. I když zatím jen formou workshopů, nikoliv jako běžné zájmové kroužky,“ poznamenala ředitelka střediska Miroslava Lisá.

Důležitým krokem bylo, když se humpolecké středisko volného času spojilo s klubem Leap Parkour, který zhruba čtyři roky působí v sousedním Havlíčkově Brodě. „Když jsme viděli, že by zájem o novou mimoškolní aktivitu tady v Humpolci byl, tak jsme oslovili trenéry z Havlíčkova Brodu a spolupráce mohla začít,“ řekla k dalšímu vývoji Lisá.

Napoprvé, zhruba před měsícem, přišlo dětí víc, mezi dvěma desítkami kluků byla i dvě děvčata. „Přesto si myslím, že tady Humpolci parkour šanci má, někteří z těch kluků u toho určitě vydrží,“ odhadoval Daniel Pospíchal, jeden z trojice trenérů.

Spolu s ním rozdělovali úkoly a dohlíželi na jejich plnění David Pospíchal a Tomáš Sladkovský, trénink pod jejich vedením plynul v sobotu obdivuhodným tempem.

Parkour se zrodil ve Francii, jeho prvním významným propagátorem byl na konci osmdesátých let v Lisses na předměstí Paříže David Belle. Je to fyzická aktivita, které je (bojovým) sportem, (bojovým) uměním i životním stylem. Základním smyslem parkouru je dostat se bezpečně za pomoci skoků, salt a přemetů z jednoho místa do druhého.

Do povědomí širší veřejnosti se dostal až v posledním desetiletí, kdy výrazněji pronikl i do českého prostředí.