Zakladatelky jsou hrdé na dlouhou tradici. Klubíčko nemá vlastní prostory, funguje ve školní družině. „Odhaduji, že za dobu jeho existence jej pravidelně navštěvovalo kolem sto čtyřiceti maminek, každá s jedním, dvěma nebo třemi dětmi. Účastníky jednorázových akcí nepočítám," řekla Jana Šťastná, která se o chod centra stará po organizační stránce.

U zrodu Klubíčka stála Jana Šťastná spolu s Vladimírou Spielvogelovou, ale ta se před časem z Horní Cerekve odstěhovala. Hudební a výtvarné akce má na starosti Marie Hunalová, která se zapojila později. „O Klubíčku jsem se dozvěděla z letáčku. Sama jsem v té době necítila potřebu vyhledávat nějaké mateřské centrum, ale říkala jsem si, že když vzniká v našem městečku, bylo by dobré ho podpořit svou účastí," svěřila se Marie Hunalová.

Klubíčko není samostatnou organizací. „Kvůli změně legislativy nemohla Klubíčko zaštiťovat obec, proto jsme našli jiné řešení, stali jsme se součástí občanského sdružení Naděje. Peníze si však musíme získávat sami. Pomáhá nám obec, projekty či granty. Kurzy jsou od prvopočátků soběstačné," popsala vedoucí centra.

Klubíčko nabízí různé aktivity. „Je jich však ve srovnání s dřívějškem méně – kvůli demografickému vývoji, finanční krizi a kvůli změně 
v přístupu společnosti," vysvětlila další z maminek, které se aktivně na programu Klubíčka podílejí, Olga Spálovská.

Stále se ale podle jejích slov konají přednášky na různá témata, posledním třeba bylo „Jak můžeme pomoci seniorům a oni nám". Dále jsou to jazykové kurzy pro děti i dospělé, zvýhodněné plavání, pilates, výtvarné dílny.

Z jednorázových akcí pak karneval, pouštění draků, šipkovaná, výlety, prázdninový 
pobyt v Nové Cerekvi nebo čajovna – večerní nealkoholické posezení jenom pro maminky.

Podporují malého Bangladéšana

Kromě toho si mateřské centrum na dálku adoptovalo také chlapce z Bangladéše. Jmenuje se Piash Bormon, je mu dvanáct let a rád by se stal učitelem. „Podporujeme ho od roku 2008. Jde o dobrovolné příspěvky maminek, peníze 
od města ani z projektů k tomu nepoužíváme," doplnila Olga Spálovská.

Klubíčko není podle Jany Šťastné místem, kde by se sbíraly drby. „Je to místo pro setkávání, kde se mohou maminky i děti rozvíjet. Věřím, že ženy, které tudy projdou, si předávají zkušenosti a upevňují sebevědomí. Pokud mají chuť, mohou tu své znalosti 
a zkušenosti prezentovat. Doufám, že Klubíčko usnadňuje tíhu samoty s dítětem, kterou logicky čas od času pocítí každá maminka na rodičovské dovolené," objasnila vedoucí cen-tra, v čem vidí jeho smysl.

Za možnost navštěvovat 
s dětmi Klubíčko je ráda i Božena Válková z Horní Cerekve. „Navštěvovala jsem ho už s nyní skoro osmiletou dcerou, od jednoho roku věku do nástupu do školky. Přechod do ní byl pak, díky tomu, že byla zvyklá na děti, bezproblémový. I po tom, co už byla ve školce, jsme do Klubíčka chodily a teď ho zase navštěvuji každý týden se synem, kterému budou dva. Nedávno jsme s ním také byli u zápisu do školky a bylo znát, že na něj má Klubíčko dobrý vliv, protože se vůbec nebál," podělila se maminka o svůj názor, v čem mateřské centrum přináší užitek. „Nyní se v Klubíčku scházíme v odpoledních hodinách, kdy už není ani družina, takže si tam kromě malých dětí chodí pohrát i ty starší. Dcera tam pořád chodí moc ráda," dodala Božena Válková.

Klubíčko inspirovalo i maminky z okolí, které mají malé děti, aby si založily vlastní mateřské centrum.

„Pokud víme, následují nás například v Počátkách, nově se dávají dohromady v Rynárci a uvažují o tom ve Studené," podotkla na závěr Jana Šťastná.

Program MC Klubíčko do konce března

Ve středu 19. 3. na „klubíčku" se zdravým vařením a Andreou Nadrchalovou

Ve středu 26. 3. na „klubíčku" s minidivadlem pro minilidičky

www.mc-klubicko.cz