Nynější facebookové stránky jsou podle informací od jednoho z jejich správců volným pokračováním zhruba ročního pokusu Humpolák na Facebooku. Měl to být jeden z pilířů činnosti občanského sdružení Klub za Starý Humpolec, ale ze založení sdružení nakonec sešlo.

„Aktuálně má ‚klub' tři správce, ale přispívá sem i několik dalších pravidelných, místních i ‚přespolních' sympatizantů. Asi nejvzdálenějším je pan Charles Hatvani z Melbourne, který pomáhal se seriálem perliček svého praděda Adolfa Havelky. Charles není žádnou výjimkou, sledují nás ‚Humpoláci' ve Spojeném království, v USA, Kanadě a mnoha zemích Evropy," líčil správce, který si nepřál prozradit své jméno. Vstup na Facebook podle jeho slov umožnil mimo jednoduchého vkládání materiálů i virální šíření, což klasické weby nedokážou. „Navíc je starý Humpolec blíže mladé generaci a informovat mládež o bohaté kulturní, hospodářské i personální minulosti Humpolce je jeden z hlavních důvodů existence klubu. I proto připomínáme ‚zapomenuté' obyvatele města, o nichž se jinde nepíše a nemluví," pokračoval správce.

Jak dodal, klub ale patří i pamětníkům, díky nimž se daří obrázky doplňovat o popisy a příběhy. „Společně jim dáváme čtvrtý, lidský rozměr. Materiály čerpáme z veřejných zdrojů, ale i z osobních archivů. Zvláštní dík si zaslouží pan Zmek, který nezištně poskytuje skutečné rarity z rodinné sbírky. Díky spuštění digitalizace sbírek v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky mohla loni také vzniknout spolupráce, která i aktuálně úspěšně pokračuje," řekl.

Stránky nyní mají skoro sedm stovek příznivců. Ne všichni přispívají, ale možnost projít si historické fotografie nebo články a objevit různé zajímavosti si nechtějí nechat ujít. „Je zábavné prohlížet si staré fotografie Humpolce a hádat, z kterého místa je snímek pořízen. Dokonce jsem tam našla fotku – v té době ještě – louky, kde teď stojí náš dům. Líbí se mi, že si někdo dá tu práci, shromažďuje útržky z minulosti a dík dnešním technologiím je zprostředkuje ostatním," podotkla Kristýna Dolejší z Humpolce.