Oficiálně tam byl za hojné účasti významných hostů otevřen nový nízkoenergetický bytový dům. Ten vznikl během jednoho roku. Vlastní domov v něm našlo 18 mentálně handicapovaných klientů a jeho nedílnou součástí je i provozní zázemí pro šest zaměstnanců.

„Ono to vypadá krásně, krásný objekt, krásné pokojíčky, individuálně pro klienty, energeticky nenáročná stavba. Projekt byl ale komplikovaný a dokonce to bylo místy trošku drama, protože jsme s projektem začínali na milionu čtyř stech tisících korunách. A navíc podle původních záměrů měla v jiném místě vzniknout administrativní budova. Nakonec se všechno změnilo a stojí tu nízkoenergetický objekt za téměř 18 a půl milionu korun," přiblížil náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný s tím, že Evropská unie na projekt přispěla 7,5 miliony korun.

Budova je koncipovaná jako samostatné, vzájemně propojené bloky s buňkami rodinného typu, kde má každý z klientů k dispozici svůj pokoj. „Jsem rád, že se projekt mohl zrealizovat a doufám, že naši uživatelé tu zažijí mnoho spokojených let ve velmi kvalitním bydlení, když jim příroda nebo osud nedovolily, aby mohli žít ve svých rodinách, natož aby byli schopni žít ve vlastním domově," vyslovil přání ředitel Ústavu sociální péče v Lidmani Luboš Milichovský.

Novostavba v Lidmani má přispět ke zlepšení komfortu a životního standardu klientů ústavu a má ukázat, jaké technologie a opatření lze využít ke snížení energetické náročnosti veřejných budov. Současně představuje inovativní technologie a ekologicky šetrné možnosti, jak zlepšit energetickou účinnost budov a efektivně využívat energii, včetně obnovitelných zdrojů.

Tepelná čerpadla

Jako hlavní zdroj tepla slouží tepelná čerpadla pro systém teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla (zpětné získávání tepla, pozn.red.), doplňkově pak energii dodává fotovoltaická elektrárna, která je ve formě hydroizolační fólie začleněna do střešní krytiny. Samozřejmostí je důkladná tepelná izolace budovy.

„Každá společnost by se měla poměřovat i podle toho, jakým způsobem se dokáže postarat o lidi, kteří ještě nemohou nebo se už nemohou o sebe ať vlastním přičiněním nebo cizím o sebe postarat. A právě proto chceme klientům i zaměstnancům vytvářet co nejpříjemnější prostory pro život," komentoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl.

Radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál dodal: „Pro každého z nás je důležité mít domov. Místo, kde máme pocit bezpečí, na které se můžeme spolehnout. Jsem nesmírně rád, že takovýto domov mohl v Lidmani vzniknout. Klienti jednotlivých ústavů se mění a takovéto domky jsou využitelné i pro ostatní klientelu, která případně za deset, dvacet let přijde a bude potřebovat individuální péči," řekl Petr Krčál.