„V době komunismu lidi odvezli knihy z kláštera pryč, původní barokní nábytek spálili. Nyní už jsou knihy opět v regálech. Protože je knihovna součástí jinak uzavřené klášterní klauzury, budou prohlídky pro veřejnost příležitostné," řekl k tomu na začátku rok opat Tadeáš Róbert Spišák.

Prohlídky knihovny jsou v plánu v sobotu od čtrnácti do osmnácti hodin, a to každých třicet minut. Počet míst je omezený, rezervace vstupenek je možná na telefonech 725 448 291 a 569 431 234.

Kromě toho v želivském klášteře mohou lidé zhlédnout hranou prohlídku O utrpení Krista, ta je na programu v sobotu i v neděli.

Klášter chystá také zpřístupnění staré prelatury s historickou a archeologickou expozicí. Tam se lidé poprvé podívají na dni otevřených dveří v sobotu 13. dubna.

„Lidé se seznámí s tím, jak se žilo v klášteře. Uvidí i některé původní předměty, které se zachovaly. Například opatské insignie. K vidění budou i archeologické nálezy z areálu kláštera," doplnil další informace Spišák.

Den otevřených dveří nabídne hudební vystoupení, prohlídky areálu, aktivity pro děti a část programu bude věnována Akci K, která připomíná násilnou likvidaci klášterů v roce 1950.