Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prasklé Kladiny se napouštějí. Přeliv je špatný, tvrdí někteří

  Zachotín, Žirov – O něco veselejší pohled se naskýtá obyvatelům domů u hráze Dolních Kladin i návštěvníkům oblasti. Výpustné zařízení je opraveno, dokončuje se bezpečnostní přeliv a třicetihektarový rybník se začíná napouštět. Obava, že nadobro zaroste travou, se nevyplnila.

8.5.2014
SDÍLEJ:

Aktuální situace na Kladinách. Foto: Foto:Jan Mazanec

Před dvěma lety uhnil betonovo-dřevěný spoj ve výpustném zařízení, vzniklá díra v hrázi se plnila vodou, prosákla a hrozilo protržení. Naštěstí si chatař František Dohnal všiml, že se něco děje. Nepomohla ale ani pomoc dobrovolníků, nakonec se za přítomnosti vodohospodářů vybagroval nouzový odtok, kudy voda celkem plynule a bez větších škod odtekla. 

„Nyní se dělají dokončovací práce, je tam zkušební provoz. Můj odhad je, že teď se budou Kladiny napouštět asi tři měsíce. Až dotečou, nasadíme do nich znovu ryby. Mělo by jít o stejný počet ryb jako předtím, z hlediska chovu se rybník nezměnil,“ uvedl Roman Pfau ze společnosti Biofish, která si rybník pronajímá od Státního pozemkového úřadu – ten jej má v rámci církevních restituci nyní vracet pražskému arcibiskupství. 

Hráz je spravená a v místě proraženého odtoku vznikl bezpečnostní přeliv. Mezi místními obyvateli se ale teď objevil názor, že přeliv nebude schopen regulovat případnou povodňovou vlnu z okolí nebo při protržení předcházejících Horních Kladin.  

Jeho zastánci své tvrzení opírají o to, že za „zdí“ přelivu jsou tři trubky o průměru dva metry, které „prostě pošlou“ velkou vodu dál a ta může pak škodit v nedaleké Kletečné, nebo dokonce i při přetoku přes Sedlickou přehradu v chatové oblasti pod ní. Podle nich se tak problém jen „přesunul“ níže, pod Kladiny.

S tím ale zmíněný Roman Pfau nesouhlasí a s opravami je spokojen. „Došlo ke zlepšení vodního díla tak, že přeliv ochrání i oblast pod rybníkem, protože transformuje případnou povodňovou vlnu tak, že ji zpomalí a rozloží do delšího časového horizontu. Kdyby nebyl přeliv, rybník nateče až po hráz a ta pak může prasknout,“ tvrdí Pfau.

O vyjádření jsme požádali i  Petra Smrže, vedoucího Útvaru sypaných přehrad a odkališť společnosti Vodní díla – technicko bezpečnostní dozor (TBD), instituce zaměřené na bezpečnost vodních děl. Podle něj byl po předloňské události rybník z hlediska technickobezpečnostního dohledu přeřazen do vyšší kategorie, což znamená vyšší nároky na jeho bezpečnost a mimo jiné i jeho častější a přísnější kontrolu.

„V současné době je rybník Dolní Kladiny z hlediska převádění povodní zabezpečen v souladu s platnou legislativou České republiky a celosvětovým trendem zvyšování bezpečnosti vodních děl při povodních. Pro bezpečnost Dolních Kladin byl učiněn významný krok, který při extrémních povodních zamezí přelití hráze a jejímu potenciálnímu protržení,“ vysvětluje Petr Smrž.

Následky protržení hráze by byly podle něj i vzhledem k velkému objemu rybníka katastrofální. „Je důležité si uvědomit, že hydrologické povodně se pohybují v řádech jednotek až desítek kubíků za sekundu, kdežto v případě protržení hráze by mohlo jít až o stovky kubíků za sekundu,“ dodal Smrž.

V Kletečné se nebojí

Předseda osadního výboru v Kletečné Milan Eigl nemá obavu z toho, že by Kladiny v budoucnu ohrožovaly vesnici, která hlavně na jaře často čelila vyšší hladině potoka.

„Část vody směřující do Kletečné by teď navíc měl zachytit nově vybudovaný polder ve Velkém Rybníku,“ dodal Eigl. Právě voda z Velkého Rybníka se v Kletečné spojuje s Jankovským potokem, do kterého se předtím u Mladých Bříšť vlévá Kladinský potok.

Zatím není jisté, zda bude hladina Dolních Kladin přímo ve výšce bezpečnostního přelivu, nebo zda bude pod přelivem ještě nějaká rezerva. To má konkrétně řešit nový manipulační řád vodního díla.

Obyvatelé samot u hráze každopádně přivítají, až se okolí přelivu zaveze zeminou a hráz se znovu obnoví tak, že budou moci jezdit po tradiční příjezdové cestě od Zachotína. Doteď musí využívat horší cestu od Světničkova mlýna, ze silnice Zachotín-Žirov.

Státní pozemkový úřad (SPÚ) odsouhlasil, že oprava hráze může být provedena na náklady nájemce. Loni na podzim uvedl jednatel společnosti Biofish Petr Tůma, že dotace by měly tvořit asi 80 až 90 procent a že se výběrovým řízením podařilo snížit cenu stavebních prací ze 14 na 11 milionů korun.

Autor: Jan Mazanec

8.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Počátky, třída 1. B paní učitelky Hany Rudišarové. Příště představíme prvňáčky ze ZŠ Rynárec

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Rekordmanka dokázala vyjmenovat všechna jména z kalendáře

Pelhřimov – Česká kniha rekordů se rozrostla o nový paměťový rekord. Za 8 minut a 18 vteřin totiž čerstvá rekordmanka Milena Šatavová dokázala odříkat celý současný český kalendář a všechny křestní jména v něm uvedená. Mimo jiné zvládla určit i přesné datum narození známých osobností nebo přiřadit správná křestní jména k náhodně vyřčeným datům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení