Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové dělá přijímací řízení mladým lidem potíže. „Zejména při prověrkách fyzické zdatnosti. Vysoké procento neúspěšnosti uchazečů při fyzických testech lze zřejmě přisuzovat tomu, že mladí lidé se v současné době potýkají s nedostatkem pohybových aktivit,“ podotkla.

V rámci soutěže, kterou policie letos plánuje na 5. října, si studenti vyzkouší fyzické testy. „Pokud uspějí, obdrží certifikát, který je platný po dobu jednoho roku, takže při přijímacím řízení tento student už nemusí fyzické testy absolvovat,“ sdělila mluvčí.

O přijímacích zkouškách k policii uvažuje například Jan Řezníček z Havlíčkova Brodu. „Sportovat chodím už od základky, tak bych měl testy zvládnout, jestli nebudu mít trému,“ poznamenal student.

Že fyzická zdatnost budoucích strážců zákona je stále horší, potvrdil Petr Jirka z Havlíčkova Brodu. „V době, kdy jsem dělal zkoušky já, byly testy mnohem náročnější. Teď se požadavky ještě snížily asi s ohledem na schopnosti uchazečů. Ale ani tak to mnozí nezvládnou,“ poznamenal bývalý policista.

Policejní práci je podle Čírtkové vhodné chápat jako celoživotní povolání se všemi zákonnými a morálními pravidly. „Mezi policisty na Vysočině slouží celá řada kolegů, kteří prokázali, že se na ně lidé mohou spolehnout i ve velice vypjatých situacích. Prokázali odvahu a osobní statečnost při záchraně života lidí, kteří byli v ohrožení při požárech nebo jiných mimořádných událostech,“ zdůraznil krajský policejní ředitel Miloš Trojánek. Podle Čírtkové se zájemci o práci u policie mohou s dotazy k přijímacímu řízení obrátit přímo na konkrétní personalistky krajského ředitelství.