Tradiční procesí se zastávkami „od chalupy k chalupě" jsou doménou obcí, města mnohdy slavnost pojímají jinak. Výjimkou není ani spojení masopustu se zabijačkami, maškarním bálem či karnevalem.

Okresní město už podvanácté pořádá malý masopustní festival. I letos se drží úterku před Popeleční středou, oficiálním zahájením půstu.
Průvod vyrazí v 14.30 hodin od Máje, odkud půjde kolem kaple Panny Marie, dále Nádražní a Tylovou ulicí až k muzeu rekordů a kuriozit.
Na náměstí masky projdou přes pódium a masopustní konšelé poté požádají vedení města o dočasnou vládu nad Pelhřimovem.
Pak roztočí starosta v průchodu radnice sud s pivem.

„Pro velké masky bude zabijačkový prejt nebo polévka zdarma, stejně jako bonbóny a koblížky od pekařů z Adélky pro dětské maškary v průvodu," avizuje za pořadatele ředitel rekordmanské agentury Dobrý den Miroslav Marek. Tradiční masopustní obžaloba se podle něj tentokrát bude týkat kohouta, s podrobnostmi se zájemci musí nechat překvapit. Vyhrávat bude Vysočinka v kostýmech.

Drobná změna je podle Marka v tom, že takzvané masopustní drby z úst historičky místního muzea Miroslavy Kvášové nezazní při obchůzkách po městě, ale přímo z pódia. Naopak tradiční bude ocenění masek ve čtyřech kategoriích i udělení odměn v podobě vstupenek na skupinu Harlej, která v Máji zahraje 21. března.

Jelito zdarma

Zda se bude konat masopust v Pacově, zatím není zcela jasno. Tradiční rej masek tam loni pořádal minipivovar rodiny Němcových. Maškary pak prošly městem a následovala masopustní veselice se zabijačkovými pochutinami. „Zda letos masopust uspořádáme, se rozhodne až tento víkend. Musíme se domluvit s dalšími lidmi, nyní tedy nevím, zda akce klapne," řekla majitelka minipivovaru Vlaďka Němcová.
Tradičním masopustním veselím v sobotu ožijí Černovice. Masky se sejdou v 8.30 hodin před zbrojnicí. Zhruba o půl hodiny později vyrazí od radnice na průvod městem.

Z měst okresu průvod projde také Horní Cerekví, kde masky začínají ve 13 hodin u vlakového nádraží. Akci pořádají tamní hasiči.
V Počátkách bude masopustní veselice spojená s ochutnávkou jitrnic, jelit, zabijačkové polévky, tlačenky a dalších dobrot.
Každá maska dostane jelito nebo jitrnici zadarmo. Akce s živou hudbou začíná v sobotu v devět hodin U Krobijána na autobusovém nádraží.

V Košeticích začne průvod ve 13 hodin. Masky vyrazí od prodejny Jednoty. A jak pořadatelé avizují, když masky „přivítáte mile, zatančí si s vámi čile, a když je trochu pohostíte, za rok je zas uvidíte".

Po skončení průvodu je od 18 hodin naplánovaná masopustní veselice v restauraci Kozlův dvůr. K tanci a poslechu zahraje kapela P.A.M.
Na masopustní veselí nezapomínají ani v Senožatech. Sraz masek je určen na půl desátou dopolední před hasičárnou, průvod obcí začne o půl hodiny později. „Masopustní průvod bude navíc spojen s vepřovými hody. Hotové dobroty budou zájemcům k dispozici od třinácti hodin a vydávat se budou před hasičárnou. Poprvé jsme je pořádali loni. Na místě postavíme stan, stoly a pro lepší náladu bude hrát kapela," doplnil starosta Senožat Zdeněk Vaněk s tím, že loni se do průvodu zapojilo asi 70 masek.

Masopustní průvody se konají mimo jiné v Putimově (už dopoledne), Zajíčkově (v 11.30 u hospody), Veselé (ve 13 hodin od hospody). V Hříběcí procesí završí večerní zábava s tombolou. V Nové Cerekvi mají masky sraz v kulturním domě mezi 10. a 11. hodinou.
Další masopustní průvody se v sobotu konají třeba v Sedlici, kde je přesně v poledne sraz masek na návsi.

Ve dvě hodiny propukne masopustní veselí v Hořepníku, v Jiřicích se na masky mohou těšit už od devíti hodin a v Budíkově masopust zahájí úderem 13. hodiny.

Tradici drží i v Rodinově. „Většinou s námi vyrazí tak deset až patnáct masek. Každý, kdo by se chtěl přidat, je vítaný. Průvod se uskuteční od třinácti hodin," upřesnila jedna z organizátorek Hana Vágnerová.