„Kdyby ho koupil někdo, kdo ho dá do pořádku a bude v něm provozovat něco smysluplného, bylo by to skvělé,“ reagoval starosta Stojčína Jiří Peltan.

Pozemek má přes pět hektarů a nachází se na západním okraji Stojčína nedaleko vlakového nádraží. „Je v něm několik budov, které v minulosti sloužily jako výrobní prostor cihelny, panelárna, administrativní budova, kotelna a vodárna. Nabízený areál má vzhledem ke své rozlehlosti a rozmanitosti poměrně široké využití,“ uvedla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

Kdyby se ho tak povedlo prodat, mohly by tam vzniknout pracovní příležitosti pro lidi z okolí. „Když cihelna ještě fungovala, pracovalo tam sto lidí. Kdyby se tam v budoucnu našla práce alespoň pro třetinu z toho, bylo by to dobré. Každé pracovní místo je vítané. Ale moc tomu nevěřím,“ svěřil se Peltan.

Areál bývalé cihelny ve Stojčíně je plný odpadu
Pohled na množství odpadu v bývalém skladu lihové mafie je úděsný

Objekt je totiž na prodej už podruhé. „Už ho jednou zkoušeli prodat, ale nikdo se nepřihlásil. Přiznám se, že se nedivím. Je v opravdu špatném stavu, budovy jsou polorozpadlé a velká část je zavezená plastovým odpadem,“ popsal Peltan.

O tom, že by areál koupila sama obec, prý neuvažují. „To pro obec naší velikosti nepřipadá v úvahu. Patnáct a půl milionu korun nemáme. A to ani nemluvím o nákladech spojených s opravou nebo demolicí budov,“ přemítal Peltan.

I přes to, že je poměrně schovaný, dělá Stojčínu ostudu. „Momentálně tam fungují dvě firmy, které se zabývají recyklací plastů. Jedna je tady ale jen shromažďuje a dál nevyužívá. Územní plán se skladováním odpadu v areálu ovšem nepočítá. Už kvůli tomu padlo i několik pokut. Odpad však neustále přibývá a jsou s tím jen samé problémy,“ posteskl si Peltan.

Areál bývalé cihelny ve Stojčíně připadl do vlastnictví státu po kauze takzvané lihové mafie. Gang v čele s podnikatelem Radkem Březinou tady chtěl původně vybudovat tajný lihovar, nakonec se ale z místa stal „jen“ největší český sklad nelegálního alkoholu. Na konci roku 2012 zde policie objevila více než milion litrů kvalitního nezdaněného lihu.