VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo v ulici u nemocnice zavinil průtahy? Nepřiznává se nikdo

Pelhřimov – Spory provázejí rozsáhlou opravu pelhřimovské ulice Slovanského bratrství.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Ruch se v opravované ulici oproti létu zvýšil.Foto: Deník/Jan Mazanec

Stavba měla být podle smlouvy o dílo hotová do konce října, teď budou všichni rádi, pokud se to stihne do konce listopadu. Průtahy se stavbou na frekventované silnici kritizují jak obyvatelé domů u objízdné trasy, tak návštěvníci nemocnice.

Tendr vyhrála ze šesti uchazečů firma PSVS, která fúzovala s koncernem Porr. Řada čtenářů Deníku tvrdí, že na staveništi se hlavně v létě nic nedělo. V tomhle ale město firmu hájí: Když se kopala kanalizace, prý stačily stroje a   nebylo třeba lidí. Problém ale nastal, když stroje narazily na skálu a spodní vodu.

„Neřekl bych, že na tom někdo má vinu, šlo o problémy, které vyvstaly," reaguje vedoucí vysočinského provozu PSVS Jiří Mezera, který před měsícem tvrdil, že asfalt by se měl položit do půlky listopadu. „Bohužel se to o pár dní zpozdilo," říká teď. Asfaltovat se podle něj má tento týden a jezdit se bude do 1. prosince.

„V případě prodlení nedošlo ze strany zhotovitele k zavinění v objektivním smyslu a nenastala příčinná souvislost mezi jednáním a následkem, na základě kterého by bylo možno uplatnit sankce," vyjadřuje se ke zpoždění náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl s tím, že nedodržení termínu zprovoznění není způsobeno tím, že by firma nepracovala.

Achillovou patou akce je, že za ní stojí dva zadavatelé: Kraj inicioval novou silnici, se kterou se ale s opravou sítí svezlo město. To kvůli kanalizaci muselo kopat víc do hloubky, a proto problémy s těžitelností hornin vznikly jemu.

Kraj vysoutěžil opravu silnic za 3,4 milionu korun bez DPH a  opravu sítí za 8,2 milionu. A zde začíná začarovaný kruh. Vedení města totiž v říjnu přišlo s kritikou, že projektant mimo jiné špatně „nakreslil" napojení kanalizace. Projektanta ale vybral kraj. Ten zas tvrdí, že město si ho od kraje pak najalo, i když nemuselo.  Kraj vidí chybu ještě jinde. „Hlavním problémem bylo neprovedení geologického průzkumu pro stavbu kanalizace. Proč si jej město neobjednalo, to je otázka na něj," uvádí náměstek Joukl.

„Provedení průzkumu nepožadoval projektant, který zpracovával projektovou dokumentaci – s tím, že ulice je již v provozu dlouho a jsou v ní uloženy všechny sítě, tudíž by se neměly vyskytnout problémy," reaguje vedoucí investičního odboru města Josef Koňák, který připouští, že výskyt skály se tu podcenil.

Zástupce projektanta nechtěl na výše uvedená slova reagovat. „To není na telefon, to jsou technické věci. Je to složité, vše souvisí se vším a problém je jinde. Víc se nevyjádřím, protože bych se musel rozčílit," řekl Deníku Vít Rybák, jednatel brněnské firmy Rybák – projektování staveb .

Nabízí se otázka: Pokud se prokáže, že projektant udělal chyby, dostane zaplaceno podle domluvy? Odpovídá opět náměstek Joukl: „Kraj uhradí projektantovi autorský dozor pouze v té výši, která byla provedena bez chyb."

Co se týká výběru projektanta, ten se vedení kraje odehrával podle řádného výběrového řízení. A v tomto bodě se shodují město a kraj – že totiž veřejné instituce dnes velmi omezuje zákon o veřejných zakázkách.

„Zadavatel totiž nemůže vyloučit ani uchazeče, o kterém ví, že plní předmět díla nekvalitně či opožděně nebo s ním vede reklamační či soudní spory. Jinak mu hrozí postih ze strany orgánu dohledu," upozorňuje na problém řady projektů Libor Joukl. A stanovení přísnějších požadavků podle něj naráží na zákonnou povinnost nediskriminace. Tou se dnes ohánějí firmy, když se odvolávají k antimonopolnímu úřadu.

„Každopádně teď už není čas na spory, ale všichni se musí dohodnout. Je to stěžejní sledovaná akce a je třeba, aby se tudy před zimou jezdilo," apeluje na zdravý rozum vedoucí městského odboru Koňák, podle kterého se firma PSVS, resp. Porr poslední dny na apel města snaží vše dohnat. To dokládá i větší počet strojů i pracovníků na staveništi.

Vjezd a zúžení

Oprava omezuje dopravu do nemocnice, která před dvěma týdny otevřela zadní vjezd z Humpolecké ulice. Jeden z návštěvníků zařízení, který nechtěl být jmenován, se domnívá, že vjezd se měl otevřít už dávno, kdyby se nelpělo na výběru parkovného v areálu – to se totiž u zadního vjezdu nevybírá. „O peníze vůbec nešlo. Zadní vjezd není běžně v provozu a otevřeli jsme ho, až  když už to byla nutnost, protože oba stávající vjezdy se uzavřely," reagoval ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Na stavbě proběhlo vydláždění ostrůvku na křižovatce U Rekrey a instalace semaforu. Po dokončení chodníků a položení asfaltu zbývá už jen namalování značení na vozovce.

Někteří kolemjdoucí se pozastavují nad tím, že ulice je o dost užší než předtím – každý pruh má šířku jen 3,25 metrů a zbytek prostoru vedle vozovky kromě zastávky MHD vyplní zelený pás. Jak ale vysvětluje Josef Koňák, zúžení si vyžadují nové normy, podle kterých chodec na nově opravené silnici nesmí přecházet šířku delší než dva pruhy.

Autor: Jan Mazanec

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krabice od bot potěší desítky dětí na Pelhřimovsku

Ilustrační foto.

Chodkyně podlehla těžkým zraněním na místě, řidič nebyl střízlivý

Oční ambulance na pacovské poliklinice zůstane

Pacov – Budoucnost oční ambulance v Pacově byla nejistá. Nyní je ale rozhodnuto o jejím zachování.

V Olešné před školou se zabydleli svatí. Betlém mají i v Řeženčicích

Pelhřimovsko – Na několika místech Pelhřimovska se v těchto dnech objevují tradiční symboly Vánoc. Spolky v obcích a městech nebo aktivní jednotlivci totiž v tomto předvánočním čase tvoří tradiční betlémy. Jedním takovým se letos mohou chlubit například obyvatelé Řeženčic, místní části Nového Rychnova. 

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Praha, Vysočina – Středoškoláci by poslali do druhého kola prezidentských voleb Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Prozradily to výsledky studentských prezidentských voleb nanečisto, jejichž první kolo se konalo na bezmála čtyřech stovkách středních škol v úterý 12. prosince a ve středu 13. prosince.

Kameničtí mají jako první v zemi recyklační uzel Node

Kamenice nad Lipou – Na náměstí v Kamenici nad Lipou vyměnili staré klasické plastové kontejnery za jeden velký unikátní recyklační objekt, který se pro svůj tvar nazývá anglicky Node, tedy uzel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT