Humpolecká radnice jde s dobou, tamní zastupitelé si poprvé vyzkoušeli elektronické hlasování. Po prázdninách navíc zasedli do zrekonstruované zasedací místnosti, aby se konečně dívali vzájemně do očí.

Středeční veřejné zasedání humpoleckého zastupitelstva s sebou přineslo hned několik technických novinek. První a zřejmě nejviditelnější se týkala zasedacího pořádku. Zastupitelé hledali své nové místo u nově uspořádaného stolu. Ten byl uzpůsoben do tvaru U tak, aby někteří zastupitelé k těm ostatním neseděli zády, jako tomu bylo doposud, ale aby si všichni vzájemně viděli do očí. „Nové rozsazení velice vítám, konečně na sebe všichni vidíme," kvitovala změnu zastupitelka Alena Štěrbová (za ANO).

Novou součástí zasedací místnosti se staly také dvě tabule, na nichž se během jednání promítalo, jak kdo ze zastupitelů hlasoval. Ostatně elektronické hlasování je další novinkou. Každý ze zastupitelů má k dispozici notebook, nebo tablet, na nějž se pod svým jménem přihlásí. Po diskusi k danému bodu jednání zastupitelstva dá starosta města Jiří Kučera (ODS) pokyn k hlasování, tajemník Jiří Fiala spustí aplikaci a zastupitelé klikají na příslušnou ikonku, na což ve středu měli časový limit dvacet vteřin. „Ten se zřejmě zkrátí, protože je to opravdu hodně času," uvažoval Kučera. Kdo klikne na zelenou ikonku Pro, ještě zdvihne pro pořádek ruku. Kdo jak hlasoval, je na tabulích okamžitě vidět, políčko se jménem daného zastupitele se zbarví podle jeho odpovědi.

Humpolečtí zastupitelé si nový systém nejdříve třikrát vyzkoušeli „nanečisto", během zasedání už hlasovali naostro. Občas se objevily malé komplikace, kdy technika neposlechla pokyn zastupitele a jeho okénko zůstalo bezbarvé, ale hlasování se za celou dobu muselo opakovat jen jednou. Na hladký chod pro jistotu přímo na místě dohlíželi městští informatici. „Neměli jsme tolik času systém odzkoušet, ale myslím si, že až se vychytají všechny technické problémy, tak elektronické hlasování bude velice přínosné, i pro veřejnost. V zápisech ze zasedání totiž nově bude i to, kdo ze zastupitelů jak hlasoval. A zápisy se budou archivovat," doplnil důležitou informaci tajemník.

Alena Štěrbová uvedla, že elektronické hlasování velice vítá. „Je jasně vidět, kdo jak hlasuje. Při fyzickém hlasování bývaly dohady, teď je všechno dané, navíc veřejnosti dostupné," pochvalovala si opoziční zastupitelka.

Tajemník dodal, že připravovaná novela zákona o obcích laškuje s povinným zavedením právě elektronického hlasování. V jaké verzi ale nakonec bude schválena, zatím nikdo neví. „Systém jsme zavedli dopředu, abychom byli připraveni a v předstihu ho vyzkoušeli," zmínil Fiala s tím, že středeční zastupitelstvo bylo rovněž ve znamení zkušebního audio a hlavně video nahrávání. „Audio záznam jsme už pořizovali, ale video záznam je novinka. Zatím jsme to jen zkoušeli, zbývá nám doladit několik drobností," prozradil tajemník.