Sebeklamné přesvědčení, že „za ten mžik se přece nemůže nic stát“, je pro nenechavce vstupenkou do ráje. Obzvláště pak v čase předvánoční nákupní horečky. I proto vyrazili policisté na předvíkendovou obhlídku parkovišť u pelhřimovských marketů.

„Vloupání do automobilů jsou skoro na denním pořádku. Lidé si přitom o to kolikrát sami koledují,“ podotkla mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková, která společně s kolegyní Vladimírou Svobodovou obcházela parkoviště. Za stěrači aut, která by jakýmkoliv způsobem mohla vábit zloděje, zároveň uvízly letáčky plné rad, kterak co nejvíce ochránit vůz před útokem nezvaného hosta. Mezi řidiče, kteří občas v autě něco ponechají, patří i Pavel Kos. „Většinou se ale jedná o takové věci jako krmení pro zvířata, kvůli kterému by snad nikdo okénko nepáčil. Doklady a cennosti si vždycky raději beru s sebou,“ zdůraznil Kos.

Riziko hrozí všude

Jak ale doplnily policistky, zloději nepohrdnou ničím. „Ztrácí se dětské sedačky a dokonce i držadla k navigaci. Dokonce jsme zaznamenali případ, kdy z auta zmizelo i firemní účetnictví,“ pravila Vladimíra Svobodová.

Hlídka u nákupních středisek nebyla jedinou svého druhu. Strážci zákona si posvítí mezi svátky také na parkoviště u hřbitovů. Považovat zamčené auto se trezor se může nevyplatit kdekoliv.