Pro Čejku 
z Třebíče-Boroviny, který oslaví v srpnu 77. narozeniny, půjde o zápas s pořadovým číslem 6 000, čímž se zapíše do České knihy rekordů jako fotbalový rozhodčí s největším počtem utkání na svém kontě.

Jaromíra Čejku jako rekordmana představila včera pelhřimovská agentura Dobrý den. Fotbalovým rozhodčím se ve svých pětadvaceti letech v roce 1963 nestal úplně náhodou. „Když jsem se narodil, dělali moji rodiče na fotbalovém stadionu v Třebíči-Borovině správce," připomíná jubilant důležité místo, kde vyrůstal, a jemuž zůstal věrný po celý život.

Zdroj: Deník/Jiří Jíra

Kvůli zdravotnímu hendikepu musel s kariérou fotbalisty skončit předčasně, o to delší období zasvětil kariéře fotbalového rozhodčího.
K zápisu mezi rekordmany pomohla Čejkovi také mimořádná pečlivost a snad i intuice, s níž svoje rozhodcovské krůčky hned od počátku zaznamenával. Původní sešit se tak postupně přeměnil na unikátní kroniku. „S pískáním jsem začínal na okrese a hned od prvního zápasu jsem si začal všechna utkání zapisovat," říká Jaromír Čejka.

V kronice tak rychle nalistuje, kdy začal řídit jihomoravské krajské soutěže, kdy postoupil do divize, třetí 
a druhé ligy a nakonec do ligy první. Na jaře 1970 byl delegován k pískání na utkání mezi Žilinou a Prešovem, což byla Čejkova premiéra v nejvyšší soutěži.

Mezinárodní kariéru měl krátkou, v polovině sedmdesátých let odřídil celkem pět duelů, z toho jeden mezistátní zápas. Protože ale rodina měla kořeny ve Vídni, kde pískal utkání mezi Rakouskem a Lucemburskem, tehdy vládnoucí a všemocní komunisti mu další pískání v zahraničí kvůli „nedořešenému stranickému problému" zatrhli.

Jako fotbalový rozhodčí byl vystaven nabídce různých pozorností a bonusů. Takže nepřekvapí, že na něho po jednom utkání mezi Bohemians Praha a Baníkem Ostrava čekal na třebíčském nádraží vagon plný černého ostravského uhlí.

Kdy s pískáním skončí, neví. Ve svých letech myslí i na černý scénář, ale neztrácí humor. „Ptají se mě – kdyby se něco stalo, zavoláme helikoptéru, doktory!? Já říkám: Nevolat, nechat ležet, pod hlavu dát míč, přes obličej praporek, zahrát Zelená je tráva a Píšťalka až na nás zavolá," baví okolí i sebe výjimečný rekordman Jaromír Čejka.

Z rekordů J.Č.

• rozhodčím fotbalu je od r. 1963
• odřídil 6 000 utkání
• zápasy vidělo 2,8 milionu diváků
• nařídil 1 115 pokutových kopů
• z pozice hlavního sudího viděl 22 017 gólů
• pískal 75 prvoligových utkání
• řídil 31 duelů před televizními kamerami
• jako fotbalový rozhodčí najezdil 314 781 kilometrů, z toho 5 989 na motocyklu
• třikrát byl inzultován, 23. května 1976 byl zraněn jako pomezní při televizním utkání Nitra – Sparta