VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Míka napsal knihu o svém rodném Jetřichovci

Jetřichovec – Obdivuhodným elánem a energií se může pochlubit Karel Míka z Jetřichovce u Pacova.

19.6.2012
SDÍLEJ:

Knihu Karlu Míkovi pokřtil v rámci jetřichovecké pouti pacovský starosta Lukáš Vlček. Foto: Zdeněk Klika

Tento jednaosmdesátiletý důchodce dokázal v životě překonat mnoho obtížných situací, a proto si chtěl, jak sám říká, „na stará kolena" splnit svůj velký sen. To se mu podařilo a na konci května byla jeho kniha s názvem Jetřichovec aneb krátká historie jedné obce v rámci každoroční jetřichovecké pouti slavnostně pokřtěna.

„Nebýt mé dcery, tak by kniha zřejmě nevznikla. Denně za mnou asi půl roku chodila a říkala mi, ať něco napíši. Nakonec jsem dal na její slova a vrhl se na psaní," přiblížil Karel Míka, co předcházelo sepsání 96stránkové knihy, která se pyšní formátem A4 a je vytištěna na křídovém papíře.

Kniha je především o Jetřichovci, mapuje jeho vývoj od roku 1923 do roku 2010. „Jsem pyšný na to, jak se naše kdysi chudá obec proměnila. Všechny rodinné domy a bývalé zemědělské usedlosti září novotou a čistotou. Snažil jsem se čtenáři každou jednotlivou etapu jetřichovských dějin co nejvěrněji přiblížit a popsat, jak se žilo v jednotlivých obdobích nejen v naší obci," popsal Karel Míka, který téměř celý život pracoval jako ekonom v tamním zemědělském družstvu.

„Karel Míka je velký patriot. Jeho kniha má velmi slušnou úroveň, a to jak z pohledu historického, tak faktografického," řekl starosta Pacova Lukáš Vlček, který se křtu knihy v červených deskách zúčastnil. Jindřich Smrčka, který se s autorem knihy přátelí téměř půl století, k tomu dodal: „Karel Míka je upřímný, skromný a pracovitý člověk, má moje velké sympatie a obdivuji ho, že se dal do psaní. Je to člověk na svém místě," uvedl bývalý ředitel Základní školy Za Branou v Pacově.

Fotky všech domů

Údaje jetřichovecký senior, otec tří dětí, čerpal z obecní kroniky, která ale v některých letech třeba vůbec nebyla vedena.

„Do stručných kronikářských údajů jsem vsunul i své poznatky a vzpomínky z mého života, ale i z vyprávění mých rodičů a prarodičů a jejich tehdejšího vidění světa. Zadokumentoval jsem tam písemně i fotograficky jednotlivé domy. Knihu jsem napsal v románové podobě a ne jako kroniku," poznamenal Karel Míka, který nádhernou knihu vydal na vlastní náklady v počtu pěti set kusů.

Autor: Alexandra Knapová

19.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Hynek Šmilauer a Zuzana Šmilauerová, Pacov, 13. 10. 2017, 3 350 g, 2 750 g

Porodnice hlásila narození dvojčat. Byl to vlastně svátek nejen pro rodinu

V Onšově z nebe pršeli plyšáci

Onšov – Nevšední týden, kdy se do Domova důchodců v Onšově vypravily děti z pražské mateřské školy, se povedl na jedničku. Během něj se proměnily v indiány, vypravily se za pokladem a zazpívaly si indiánské písně.

Podívejte se na další miminka z pelhřimovské porodnice a hlasujte v anketě

Pelhřimov - V pelhřimovské porodnici se narodilo dalších 9 dětí.

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Pelhřimov – Hnutí ANO 2011 našlo na Pelhřimovsku, kde se nachází 120 měst a obcí, přemožitele ve 23 obcích. Dílčí volební vítězství si připsalo sedm volebních stran.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Pelhřimov – Šestinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl Lenka Dusilová zavítá v úterý 24. října do pelhřimovského Divadla Lubomíra Lipského.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení