Tento svátek má mnoho lidí spojený s totalitním režimem, kdy se v podnicích konaly velkolepé oslavy, malí pionýři na oslavách recitovali básně a zpívali písně a stoly se tehdy prohýbaly pod plnými tácy chlebíčků s vlašským salátem a větrníky, a na stolech nechyběly vázy s rudými, případně růžovými karafiáty. Ty doby už jsou ale dávno pryč.

Nicméně na tehdejší oslavy, které po revoluci téměř vymizely, v posledních letech navazují, a to s úspěchem, v mnoha obcích nejen na Pelhřimovsku. Už několik let myslí muži na ženy ve Vřesníku na Humpolecku. Tamní sbor dobrovolných hasičů tam totiž každoročně pořádá pro své maminky, manželky či tetičky oslavu MDŽ.

Třeba loni si muži připravili bohatý program v podobě scénky z repertoáru pánů Kaisera a Lábuse, velmi „vnadné" pionýrky a pionýři ženám přednesli veselé básničky a děti ze Školy v přírodě zazpívaly a zatančily.

Ženy i z okolí

Letos začíná akce úderem sobotní 14. hodiny v tamním kulturním domě. „Jsme velmi rádi, že na nás naši drazí muži myslí. Pokaždé je v kulturním domě plno a sjíždějí se k nám dámy i z okolních vesnic. Každá žena dostane krásnou kytičku, letos by to měl být karafiát, větrník a dva chlebíčky," přiblížila Monika Chmilová ze Vřesníka.

To ve Zlátence na Pacovsku už byly ženy obdarované. Dárek v podobě osušky a ručníku jim od obce ve středu přinesla starostka Olga Hrubešová. „Sezení jsme letos kvůli tomu, že některé ženy či dívky jsou ve školách, někdo je naopak nemocný, nepořádali. Dárky, které pro naše obyvatelky připravila Hana Kováčová, udělaly všem sedmnácti ženám velkou radost," dodala starostka.

První MDŽ budou slavit zítra v Libkově Vodě.  „MDŽ letos pořádáme poprvé. K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli stmelení vsi, ale hlavně, aby si ženy užily svůj svátek. Program začne v sobotu v 16.30 hodin v místním pohostinství," informovala starostka Libkovy Vody Jana Bečková. Ženy či dívky jakéhokoliv věku se mohou těšit na bohatý kulturní program v podání pelhřimovského oddílu wu-shu nebo Hodiny H. „Kromě toho od nás každá žena dostane karafiát, větrník a kávu. Uvidíme, jaká bude účast. Podle ní pak zvážíme, zda u nás vznikne tradice a budeme MDŽ slavit i příští rok," dodala starostka.
Na oslavu MDŽ je dnes připravena i většina květinářství. Ta mají ve své nabídce  jak klasické karafiáty či růže, tak i typické jarní kytičky jako tulipány, narcisy nebo petrklíče.

Hlavně karafiáty

„Na MDŽ se bude prodávat hodně květin. Předpokládám, že půjde hlavně o červené karafiáty. Dále se hodně kupují růže a gerbery. Určitě půjdou na odbyt i svazky po deseti kusech tulipánů," přemítala květinářka z pelhřimovské Planticy, Lenka Hralová.

Vznik Mezinárodního dne ženMDŽ připadající každoročně na 8. března je původem socialistický svátek. Jde však o mezinárodně uznávaný den stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.
Svátek žen byl  poprvé slaven 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA. Mezi jeho cíle patřilo volební právo žen, od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Zdroj: www.wikipedia.org

Alexandra Knapová, Michaela Blehová