Téměř zapomenutou kapličku u zmíněného pelhřimovského Pekla chce obnovit a zasvěcením svatým andělům strážným znovu nad peklem vyhrát občanské sdružení Zelené srdce. „Podařilo se nám uspět s projektem Andělé 
v Pekle vyhrají u Nadace Via a získat na opravu kapličky dotaci 40 tisíc korun. Obávám se ale, že tyto peníze na její záchranu stačit nebudou, takže se budeme snažit sehnat další," přemítal Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.

Kaplička tak dostane 
v blízké budoucnosti novou střechu, získá novou omítku, jak zvenku, tak zevnitř 
a chlubit se také bude moci novými dveřmi.

Do obnovy kapličky chce sdružení Zelené srdce zapojit i veřejnost, a to formou výtvarné soutěže. „Zúčastnit se mohou všichni, kteří mají chuť nakreslit svého anděla a pomoct s vylepšením kapličky. Od 5. do 23. září pak bude v pelhřimovské knihovně výstava, kde budou moci její návštěvníci hlasovat o tři nejlepší díla. 
A právě ta pak ozdobí interiér kapličky," řekl Koubek.

Na slavnostní vysvěcení již opravené kapličky, které se uskuteční na svátek svatých andělů strážných 
2. října, budou moci zavítat i zájemci z řad veřejnosti.

Mezi podpořené projekty Nadací Via patří také takzvaná mléčnice či mlíčnice ve Ctiboři u Častrova, což je unikátní zařízení, které sloužilo k chlazení nadojeného mléka a jiných potravin.

O obnovu této mlíčnice dlouhodobě usiluje tamní spolek Ctibořská náves. Její opravu podpořila Nadace Via částkou 22 tisíc korun.

Do všech svých aktivit, které Ctibořská náves ve vsi pořádá, zapojuje i místní obyvatele, v nichž chce posílit vědomí místní komunity, sounáležitosti mezi lidmi, starousedlíky i nově příchozími. „Jelikož jsme ve spolku samé ženy, tak jsme počítaly s tím, že částí peněz z projektu zaplatíme potřebného dělníka. To prý ale není možné, takže teď sháníme nějaké pomocníky," informovala Jana Stachová ze spolku Ctibořská náves.

Obnova staré mlíčnice je významným počinem nejen pro místní komunitu, ale 
i pro širší veřejnost, a chce tak přispět k navázání na místní historii a vyjádření úcty k práci svých předků. „Z opravené mlíčnice se pak stane zajímavá kulturní památka, kterou si budou moci prohlédnout jak místní, tak i ostatní návštěvníci, kteří půjdou například po místní cyklostezce," přemítala Stachová.

Dodala také, že oprava staré mlíčnice by měla být hotova do podzimu. Cílem programu Fond kulturního dědictví je skrze spolupráci na obnově a oživení drobných památek podpořit vazby lidí k místu, kde žijí, i vazby mezilidské. „Hlavní roli při rozdělování finančních prostředků hrál nejen aktuální stav 
a historicko-společenský kontext památky, ale i zapojení místních lidí do samotné práce na projektu, ať už šlo o dobrovolnické práce na úpravě okolí památky 
či přípravu doprovodného programu a slavnostního odhalení," řekla manažerka Nadace Via Lucie Voláková.