Šlechetný zachránce na obzoru by byl. Zůstává otázkou, zda snaha členů sdružení Zelené srdce dokáže zázraky.

„Vždycky se nechá něco udělat. Kapli pomohlo už jen pouhé odstranění náletových dřevin, které narušovaly zdivo,“ uvedl Pavel Koubek z mladobříšťského dobročinného hnutí.

Jenže ani sebečastější vyžínání keřů neřeší hlavní problém. Polorozpadlá kaple postrádá sedmnáct let střechu, zůstala pouze klenba nad presbytářem. A i do ní zatéká.

Na druhé koleji

Koubek proto oslovil všechny činovníky, které pojí k zanedbané památce jakýkoliv vztah. Tedy zástupce církve, které patří stavba, a představitele města jakožto majitele okolního pozemku.

„Pokud se podaří s vlastníky domluvit, chceme se pokusit kapli když ne obnovit, tak alespoň zakonzervovat. Mohla by pak sloužit k pořádání menších kulturních či církevních akcí,“ naznačil Koubek, známý ochránce přírody a drobných pamětihodností.

K této idyle však povede s největší pravděpodobností dlouhá, a ještě strmější cesta než ta, která ve skutečnosti míří okolo zahrádkářské kolonie k ruině kostelíku.

Církev se ke kapli příliš nehlásí. „Nejprve potřebujeme uvést do řádného stavu všechny kostely, v nichž se slouží mše. Až poté se můžeme začít zabývat podobnými filiálkami. Dostatek peněz přitom nemáme ani na tu první skupinu,“ odůvodnila současný postoj správkyně majetku českobudějovické diecéze Marie Kapinusová.

Ta jedním dechem vyjádřila politování nad podobně zbědovanými památkami. „Být to na nás, opravíme je všechny. Peněz je ale málo, a padajících kostelů moc. Zázraky nedokážeme,“ dodala Kapinusová.

Pomohou s křovisky

Zdrženlivý výraz zaujali při zmínce o kapli svaté Anny také pelhřimovští představitelé. „Probírali jsme to při radě města. Shodli jsme se, že o tuto památku nemáme zájem. Pavlu Koubkovi bezplatně pomůžeme s odklizením keřů z přilehlého prostranství. O technický stav této kaple se ale musí postarat církev,“ namítl místostarosta Tomáš Dufek.

Ten zároveň potvrdil, že město se snaží dojednat alespoň opravu kostela Kalvárie, jedné z dominant středu města. „Do všech církevních budov ale vkládat peníze prostě nemůžeme,“ dodal Dufek.

Kaple svaté Anny řečí letopočtů
- v roce 1669 ji nechal vystavět měšťan Matěj Mauricius Kokotský
- v roce 1788 ji v rámci císařských reforem koupil měšťan Josef Tomský
- v letech 1960 až 1970 komunisté neumožnili nutné opravy. Veškeré vybavení bylo rozkradeno či zničeno
- v roce 1991 byly z bezpečnostních důvodů strženy zbytky krovu a věžička