Rekonstrukce měla podle původního záměru začít už letos na jaře. Kraj však neobdržel dotaci z takzvaných Norských fondů, s jejíž pomocí chce opravu financovat. Tuto informaci potvrdil hejtman Jiří Běhounek. Získání dotace je podle něj podmínkou k zahájení prací.

Na přípravě projektu se pracuje

„Program na opravu kulturních památek tohoto charakteru loni nebyl vůbec vypsán. Mohlo by se tak stát až během letošního roku," uvedl hejtman. Pokud Kraj Vysočina příspěvek z Norských fondů dostane, měl by pokrýt až pětaosmdesát procent z předpokládaných nákladů ve výši jednatřiceti milionů korun.

„Až program bude vyhlášen, podáme projekt. Odborná komise pak ze všech uchazečů z celé České republiky vybere ty, které podle ní peníze z Norských fondů nejvíce potřebují," popsal Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny v Pelhřimově, pod které hrad Kámen spadá. Jak dodal, na přípravě projektu už se pracuje.

Převod na kraj

Kaple, která je národní památkou, patří římskokatolické církvi, kraj usiluje o její bezúplatný převod do svého vlastnictví. Církev podle hejtmana Jiřího Běhounka s převodem na Kraj Vysočina souhlasí s podmínkou možnosti zachování využití kaple pro sakrální účely. Mobiliář kaple je uložen na hradě Kámen, je odborně zakonzervovaný, ale ještě nebyl restaurován.

„Restaurování by samozřejmě nepotřeboval pouze mobiliář, ale i samotná kaple. I když je její stav dobře zafixován, vyžaduje si i stavební záchranné práce. Jsou tam například praskliny ve zdech, které je třeba zacelit," nastínil Hájek.

Součástí projektu je také rekonstrukce původní budovy pivovaru, kde by mělo vzniknout zázemí pro návštěvníky hradu – pokladna, sociální zařízení a prodejna drobného občerstvení.

„I s tím se samozřejmě nadále počítá," ujistil Ondřej Hájek. V uplynulých letech se díky Norským fondům podařilo na Vysočině zvelebit šest památek, z toho tři na Pelhřimovsku.

Z Norských fondů na ně kraj získal celkem osmnáct milionů korun. Jednalo se o kostel svatého Filipa a Jakuba v Žirovnici, oltář v kostele svatého Víta v Pelhřimově, kostel svatého Jakuba v Křeči, budovu telčské radnice, zámek v Myslibořicích a kostel svatého Petra a Pavla v Nové Říši.