V několika obcích na Pelhřimovsku však už mají v komunálních volbách v zásadě jasno.

Například obyvatelé Těmic, Lidmaně nebo Bácovic vybírají totiž ze stejného počtu kandidátů, jako je počet míst v tamních zastupitelstvech. Konkrétně v Bácovicích jich je devět. Tam byl včera prvním voličem, který krátce po otevření volební místnosti přijel vhodit dvě obálky do volební urny, devětasedmdesátiletý Josef Křikava.

„U nás už je to jasné, protože volíme devět zastupitelů, což je i stejný počet kandidátů. V Bácovicích je to dobré v tom, že máme perfektního starostu, který obec drží pohromadě. Jsem tu velmi spokojený," nechal se slyšet sympatický důchodce.

Stejný názor zastává i Jaroslava Bínová z Bácovic: „U nás to v obci funguje, tak proč by tomu tak nemělo být dál," usmála se členka volební komise.

Malebnou vesničku se současnými 86 obyvateli, která se nachází šest kilometrů severozápadně od Pelhřimova a dva kilometry od Červené Řečice, vede už třiadvacet let Václav Páral. Podle něj je na malé obci stále co dělat, zlepšovat.

Za poslední volební období prošly proměnou tamní rybníky, řada komunikací, loni byla dodělána hasičská zbrojnice a letos kulturní sál.

Nuda? Možná

„Pro některé voliče mohou být volby v Bácovicích nuda, ale když si to vezmu zpětně, tak první volební období jsme měli dvě kandidátky a stalo se, že si občané sice vybrali, ale do zastupitelstva se nedostali ti lidé, kteří by byli pro obec přínosem. Poté si dotyčný řekne, proč já bych se tam hlásil, když jsem pro tu obec to nejhorší, když mě lidé nechtějí. Pak lehce zatrpkne. Proto jsme to vyřešili tak, že jsme zvýšili počet zastupitelů a ti, kteří chtějí dělat něco pro obec, jsou na kandidátce a pak i v zastupitelstvu. Uznávám, že jsou u nás volby vesměs k ničemu, protože stačí, aby přišel jeden volič a vhodil platnou kandidátku a je zvoleno, ale takto je nastavený systém," přiblížil starosta Bácovic Václav Páral.