Získá vlastní zdroj v podobě fotovoltaických článků umístěných na střeše budovy, kde sídlí školní jídelna. „Energie získaná ze slunce zajistí osvětlení a vytápění všech školních budov i ohřev vody,“ vyjmenoval ředitel kamenické základní školy Vladimír Dobal. „Pokryje také veškerou energii, která je potřeba k provozu školní jídelny,“ pokračoval Dobal.

O pořízení fotovoltaického systému pro školu kameničtí radní uvažovali už minulý rok. „Tehdy se nám ale nepodařilo včas získat potřebnou dotaci. Bez ní bychom se do tak nákladného projektu nemohli pustit,“ vysvětlil starosta města Ivan Pfaur. „V dotačním klání jsme uspěli až na konci loňského roku, takže realizaci jsme museli posunout až na letošek,“ doplnil kamenický starosta.

Celkové náklady na pořízení solárních článků se vyšplhají až na dva miliony korun. Více než devět set tisíc korun pokryje příspěvek ze Státního fondu životního prostředí. „Na zaplacení zbytku výdajů plánujeme úvěr. V současné době o jeho zprostředkování jednáme s bankou,“ sdělil Ivan Pfaur.
Střecha se začerná už za pár měsíců

Pokud se úvěr nepodaří získat, podělí se o financování solárních panelů dotace s kamenickým rozpočtem.

Základní škola po instalaci fotovoltaických článků ušetří a zároveň také vydělá peníze. Přebytky elektrické energie, která se nespotřebuje, totiž poputují do rozvodné sítě. „Systém solárních panelů bude energii samozřejmě vyrábět i o víkendech a prázdninách, kdy ji škola nevyužije,“ uvedl Pfaur. „Přebytečnou elektřinu tedy prodáme do rozvodné sítě,“ dodal starosta.

Na distribuci energie město vydělá dvě stě tisíc korun ročně. Panely dosahují minimální životnosti dvaceti let. Za tu dobu do kamenické pokladny poputuje na čtyři miliony korun. „Ty použijeme na splácení úvěru na pořízení článků a jejich údržbu,“ upřesnil Ivan Pfaur.

Solární panely se na budovu školy nainstalují v průběhu června nebo července. Hned poté začnou také pracovat. Na fotovoltaický systém se těší i ředitel základní školy Vladimír Dobal. „Určitě je to moc užitečná věc. Jsem rád, že poslouží k výrobě elektřiny také na naší škole,“ uzavřel Vladimír Dobal.