V porovnání Zádvorská lepa z Jihomoravského kraje, která si v anketě Strom roku vybojovala prvenství, se může chlubit rekordním ziskem 26242 hlasů. Celkem dvanáct soutěžních lip nasbíralo přes 50 tisíc hlasů.

Lípu svobody v Kamenici nad Lipou nominovalo přímo město jako takové. „Čekali jsme lepší výsledek, protože, jak se tady sbíraly podpisy a jak jsme neustále doplňovaly podpisové archy, tak jsme si mysleli, že hlasů nasbíráme dost. Nicméně, jak je vidět, tak konkurence také nelenila a podpisy sbírala vydatně. Myslím si ale, že úspěch je i to, že jsme se dostaly do finálové dvanáctky. Je to do jisté míry taková prezentace našeho města a myslím si, že docela úspěšná,“ okomentoval umístění lípy svobody místostarosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík.

Letos o podporu veřejnosti soupeřily výhradně takzvané Stromy svobody, které upomínají na důležité milníky samostatného Československa. Slavnostní ocenění převzali zástupci vítězů ve čtvrtek 11. října na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Galavečeru předcházela společná výsadba lípy finalisty a příznivci ankety ke sto letům republiky v sídle pořadatele ankety, a to v Otevřené zahradě Nadace Partnerství.

Volby na Pelhřimovsku.
V Humpolci se rodí nová trojkoalice

Zkrátka ale nepřijde žádný z dvanáctky finalistů. Výtěžek ze zpoplatněného hlasování připadne zpět komunitám, které stromy nominovaly. Ty je pak použijí na ošetření a výsadby nových stromů v jejich obcích nebo úpravu jejich okolí a tvorbu propagačních materiálů o stromech. „Celkově se nasbíralo přes 50 tisíc hlasů, o téměř deset tisíc více než vloni. Díky tomu Nadace Partnerství bude moci mezi dvanáct finalistů rozdělit více než 160 tisíc korun podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat,“ informovala Andrea Krůpová, koordinátorka ankety.

Zástupci Kamenice tak na ošetření finálové lípy nebo jiných památných stromů získali necelých 6500 korun.

Nejen Kameničtí mohli pro lípu odkazující k české státnosti a boji za svobodu a demokracii hlasovat na různých místech města. „Hlasovali i lidé z blízkého či širšího okolí. Hlasující totiž v rámci podpisu uváděli i svou adresu, takže bylo vidět, že to nejsou pouze místní, ale například i turisté, kteří tudy přes léto projížděli anebo lidé, kterým se tady líbilo,“ pochvaloval si Jaromír Pařík.

Dodal také, že další lípu zatím ve městě vysadit neplánují. „Zamýšleli jsme se nad tím, ale říkali jsme si, že v tuto chvíli máme po městě různých lip poměrně dost, takže další lípu sázet nebudeme. Spíše se snažíme udržovat stávající lípy, které tu máme,“ řekl kamenický místostarosta.

Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby obdržela 1322 návrhů na Strom roku, do zpoplatněného hlasování se zapojilo více než 663 tisíc lidí a výtěžek putující na výsadbu a ochranu stromů přesáhl 2,5 milionu korun. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.