O půl hodiny později šlápli do pedálů účastníci Hobby závodu. Letošní jubilejní ročník přilákal do Kamenice nad Lipou o sto závodníků více než loni, tedy 670 cyklistů, což je nový rekord.
Také letos tento závod doplnil bohatý program Slavností města, jež slavnostně zahájil kamenický starosta Ivan Pfaur v půl jedné odpoledne.
Tento rok si pořadatelé akce připravili pro závodníky několik změn na trati. Pro zdolání maratonu bylo nyní potřeba ujet místo padesáti kilometrů šestapadesát. Přibyly tři nové terénní úseky.

Škarnitzl: Pořád jsem musel šlapat

Po vyhlášení výsledků MTB maratonu zhodnotil trasu jeho absolutní vítěz Jan Škarnitzl, který vyhrál putovní Pohár starosty města Kamenice nad Lipou. „S tratí jsem maximálně spokojený, i když jsem očekával větší kopce, protože jsem zvyklý, že vyjedu na kopec a potom sjedu dolů a nemusím šlapat. A tady jsem musel šlapat pořád. Terén byl ale náročný," uvedl s úsměvem Škarnitzl a dodal, že do Kamenice rád dorazí i příště.

Loňskému ročníku maratonu vévodil Ondřej Fojtík, který letos vyhrál v mužské kategorii od 35 do 39 let a v celkovém pořadí získal pomyslnou bramborovou medaili. Jeho mladší bratr Jan doslova dýchal vítězi Janu Škarnitzlovi na záda, jelikož do cíle dorazil o několik setin sekundy později jako druhý.
Beze změn se neobešel ani Hobby závod. Místo původních pětadvaceti kilometrů se cyklisté museli „poprat" s trasou dlouho dvacet sedm a půl kilometrů. Tuto trať ovládl Vít Papež.
Na vrchol stupně vítězů se z žen postavila obhájkyně loňského vítězství na „padesátce" Milena Cesnaková. Vítězství na kratší trati nakonec i přes pád vybojovala Tereza Neumanová.
Organizátoři také ocenili nejmladšího účastníka závodu, respektive závodnici, a to šestiletou Kristýnku Novákovou, která zajela Hobby závod. Jako překvapení se ku příležitosti jubilejního ročníku závodu udílely i zvláštní ceny pro cyklisty, kteří na krátké i dlouhé trati dojeli na stém místě.

Cyklistická událost odpoledne pokračovala na městském stadionu Vlasty Buriana Slavnostmi města, které nabídly řadu hudebních interpretů, ale i tanečních a jiných vystoupení. Od 14.15 hodin se na pódiu představila oblíbená regionální kapela Klaret – Strážský výběr, která si „střihla" hity jako je například píseň Zombie od The Cranberries, dále American Idiot od Green Day či I Love Rock 'N Roll původně od kapely The Arrows. Z českých skladeb zazněla třeba píseň Mexiko od kapely Tři sestry nebo skladba Cesta, kterou nahrála skupina Kryštof společně s Tomášem Klusem.

Mezi ty, kteří se těšili na následující vystoupení brněnské kapely U2 Desire Revival Band, patřila například Hana Zemanová z Kamenice nad Lipou. „Na Slavnosti chodím pravidelně a většinou až večer právě kvůli hudebnímu programu. Letos se nejvíce těším asi na revival kapely U2," řekla Zemanová. Další hudební hvězdou letošních Slavností města byla skupina Abba Stars, která převzala cenu Český slavík 2013 v kategorii Skokan roku. Své CD na domácí scéně stylově pokřtila kamenická pop-punková formace Brutální jahoda, která byla předskokanem Rybiček 48 na jejich letošním turné. Celý sportovně-kulturní den zakončila kapela Jaksi Taksi.

Děti si během dne mohly zaskákat na atrakcích či si nechat ozdobit obličej. Někteří využili travnatou plochu k odpočinku, jiní zase k fotbalu.

Výsledky závodu
Absolutní vítěz MTB maratonu: Jan Škarnitzl (1:53:30)
Absolutní vítěz Hobby závodu: Vít Papež (56:59)
Vítězka MTB maratonu: Milena Cesnaková (2:12:05)
Vítězka Hobby závodu: Tereza Neumanová (1:08:10)