Nyní si voliči mohou vybírat z šesti podaných kandidátek. Do zastupitelstva města opět zasedne patnáct zvolených zastupitelů.

Mezi nejvýraznější změny oproti posledním volbám do zastupitelstev obcí v Kamenici nad Lipou patří vznik nového uskupení s názvem Sdružení nezávislých kandidátů Vyšší princip (SNKVP). O hlasy se nově bude ucházet i nezávislá kandidátka Martina Najfusová. Naopak kandidátka bývalého subjektu Suverenita – Blok Jany Bobošíkové tu tentokrát chybí.

V současné době mají Sdružení nezávislých kandidátů Kamenice – Vaše volba (SNKK – VV) a Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) v kamenickém zastupitelstvu po pěti mandátech. Starosta města Ivan Pfaur i nyní vede kandidátku SNKK – VV. „Myslím, že můžeme říct, že za čtyři roky jsme v koalici s ČSSD udělali hodně práce, ve které bychom rádi pokračovali," uvedl Pfaur.

Druhé místo této kandidátky patří řediteli školy Pavlu Hlaváčkovi a třetí pak podnikateli Zdeňkovi Velíškovi. „Úspěchem by pro nás byla výhra, ale jsme realisté, a proto za dobrý výsledek budeme považovat, pokud získáme minimálně stejný počet mandátů jako při minulých volbách," řekl Ivan Pfaur.

Navázat na vykonanou práci a na dosavadní zkušenosti z radnice je cílem také současného místostarosty Kamenice nad Lipou a současně lídra kamenické kandidátky ČSSD Jaromíra Paříka. „Naši kandidátku tvoří jak lidé, kteří se osvědčili v uplynulých volebních obdobích, tak i nové, mladé tváře. Kandidátku se snažíme obměnit, oslovili jsme více mladých lidí, ale ne každý má odvahu vstoupit do komunální politiky," zmínil Pařík.

Dvojkou kamenické ČSSD je vedoucí lékař Jaroslav Houser a na třetím místě kandiduje předseda zemědělského družstva Milan Běle.

Tři mandáty získala od voličů v roce 2010 Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Její kamenický lídr se letos nezměnil – je jím stále nástrojař Zdeněk Semorád. Druhé místo patří předsedovi zemědělského družstva Zdeňku Šteflovi a na třetím je obchodní zástupce Jan Zedníček.

Velké změny zasáhly kamenickou Občanskou demokratickou stranu (ODS). Ta před čtyřmi lety pod vedením Věry Tokarčíkové získala dva mandáty. K letošním komunálním volbám ji ale vede důchodce Karel Beránek. „Vzhledem k celostátní situaci ODS se její organizace v Kamenici nad Lipou rozpadla. Mě to ale nenechalo v klidu, a tak jsem se rozhodl, že se pokusím sestavit novou kandidátku pro tyto volby. Bylo to opravdu velice náročné, ale nakonec se to podařilo. Kromě dvou zakládajících členů, tedy mě a Josefa Švarce, jsou ostatní kandidáti nováčci," vysvětlil Beránek s tím, že pokud by se jim letos podařilo získat jedno až dvě zastupitelská křesla, byli by spokojení.

Nové, mladé tváře

Takříkajíc novou krví jsou pro kamenické volby kandidáti za Sdružení nezávislých kandidátů Vyšší princip, jehož lídrem je živnostník Daniel Chrpa. „Jako nový politický subjekt velké ambice nemáme. Myslím si, že pokud by z našich řad voliči zvolili jednoho až dva zastupitele, tak by to byl krásný výsledek. Náš věkový průměr je asi třicet let. Chtěli bychom místní politiku omladit a vnést do ní dobré nápady, které máme," zmínil Chrpa.

Pozornost voličů si žádá také nezávislá kandidátka, strojní manipulantka Martina Najfusová z Antonky, místní části Kamenice nad Lipou. „Nechci se politicky vyhraňovat. Pokud bych byla zvolena, chtěla bych více bojovat za naši místní část," uvedla Najfusová.