Letos totiž z Regionálního operačního programu získalo město dotaci na modernizaci jejich zařízení a na nákup školních pomůcek.
Jak prozradil starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur, jedná se konkrétně o částku 4,7 miliónů. Na jaké projekty peníze poputují v případě tamní základní školy, odpověděl její ředitel Vladimír Dobal.

„Jedná se o nákup deseti interaktivních tabulí do kabinetu fyziky, dále pak pořídíme pomůcky k vyúce fyziky, obměníme počítače v počítačové učebně a zrekonstruujeme podlahu v tělocvičně," vyjmenoval Dobal.

Kamenická základní škola podle slov Ivana Pfaura získala během posledních osmi let finanční injekce v celkové výši kolem 70 miliónů, takže už za tu dobu stihla leccos zrekonstruovat.

Plány do budoucna

„Začali jsme novou vývařovnou a dále jsme v půdní vestavbě zřídili multimediální a jazykové učebny a knihovnu. Pokračovali jsme zateplením tělocvičny a budovy ‚školičky' a realizací spojovacího průchozího krčku mezi hlavní budovou a jídelnou. V poslední etapě jsme nechali vydláždit dvůr a chodník vedoucí ke škole," shrnul ředitel školy Vladimír Dobal.

Nicméně stále by se tu našly nedostatky, které by do budoucna bylo potřeba řešit. „Ještě nás trápí topení. Kotelna a rozvody jsou staré, z roku 1989, a také je tu zastaralý systém regulace," doplnil Ivan Pfaur a dodal, že stará budova školy by si zasloužila výměnu oken a zateplení.
Tamní mateřská škola získala dotace na instalaci nových herních prvků a dopadových ploch v zahradě a na pomůcky pro děti s postižením. Také zde se v minulosti opravovalo a vylepšovalo.

„Rekonstruovala se tady sociální zařízení pro děti, což jsou čtyři koupelny, dále jsme na zahradu pořídili nové herní prvky a v nové části budovy byla vyměněna okna," uvedla ředitelka kamenické mateřské školy Jaroslava Váchová. Ta zároveň dodala, že už po sedm let každý rok pravidelně žádají příslušné instituce o dotace na další projekty, ale zatím bohužel neúspěšně. Vzdávat se prý ale nehodlají.

„Rádi bychom do budoucna zateplili naše budovy. A nad jednou budovou bychom chtěli nástavbu, kde by paní učitelky měly své zázemí, kabinety, a kde by mohlo vzniknout také místo pro terapeutickou činnost," prozradila Jaroslava Váchová.

Podle informací od starosty Kamenice nad Lipou má Město do konce tohoto roku tak akorát čas na přípravu veřejných soutěží na jednotlivé zakázky. Samotná realizace modernizace škol se tak uskuteční v průběhu příštího roku.

„Část nákupu pomůcek máme naplánovanou na první pololetí příštího roku, rekonstrukci podlahy v tělocvičně základní školy a instalaci nových herních prvků a dopadových ploch v zahradě mateřské školy bychom chtěli dokončit ideálně do září 2014," uzavřel Ivan Pfaur.