Jsou to ta města, kde se nanejvýš změní radní, jinak bude vedení ve stejném složení. To je případ Kamenice nad Lipou. Po úterní schůzce vítězného uskupení SNK Kamenice-Vaše volba a druhé ČSSD je jasné, kdo usedne ve vedení města.

„Podle očekávání jsme se s ČSSD domluvili na koalici. Teď nás čekají jednání s ostatními subjekty, které voliči zvolili do zastupitelstva. Doufám, že i ony nás podpoří. Dohoda je taková, že post starosty obsadím já a post místostarosty bude obhajovat Jaromír Pařík," uvedl starosta města a lídr SNK Kamenice – Vaše volba Ivan Pfaur.

Dodal, že v radě budou tři zástupci z Vaší volby a dva zástupci z ČSSD. „V radě za ČSSD zůstane Jaromír Pařík a Jaroslav Houser. Za Vaši volbu zůstávám v radě já a Pavel Hlaváček a nově do ní bude patřit Zdeněk Velíšek," doplnil Pfaur s tím, že nové zastoupení rady ctí počet „preferenčních" hlasů.

V Horní Cerekvi drtivě vyhrálo sdružení nezávislých kandidátů, získalo 14 mandátů z patnácti. Zbývající jeden zastupitel je lídr KSČM, exředitel základní školy a kritik radnice Vilém Sluka.

Nezávislí na prvního muže radnice navrhnou svého lídra a dosavadního starostu Jaroslava Andrleho. Pozici místostarosty by měl obhájit soukromý rolník Josef Plešák.

„Zatím se to tak rýsuje a ke změnám by došlo pouze v radě města," sdělil Andrle.

Hasiči hasí intriky

Podobná situace je v Červené Řečici. Tamní Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté (SNK-ED) sice těsně prohrálo, ale stejně jako vítězná ODS obdrželo pět mandátů. Oba subjekty chtějí pokračovat ve stávající koalici.

Jak potvrdil lídr ODS, místostarosta Dušan Obranec, nebude usilovat o post starosty. Starostou by tak měla zůstat lídryně SNK-ED Zdeňka Bečková. „K jediné změně by mohlo dojít v radě, ale návrhy na radní zatím nevím," doplnila Zdeňka Bečková.

V Počátkách je potvrzeno to, že vítězné Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) nominuje na starostu svého lídra Karla Štefla, dosavadního starostu města.

Ke změně ale dojde na postu místostarosty už proto, že současný místostarosta Otmar Krásl za KDU-ČSL se do zastupitelstva nedostal.

„Chceme jednat se všemi stranami a hnutími, rádi bychom ale navázali na fungující koalici z minulého období," doplnil Karel Štefl.

V úvahu by tak připadala koalice SNK, KDU-ČSL a ČSSD, která by celkem měla devět z patnácti mandátů.
V devítičlenném zastupitelstvu Černovic zasednou tři členové vítězných Hasičů pro Černovicko v čele se současným starostou Janem Brožkem. Dále budou v zastupitelstvu dva zástupci Sokola a ODS. KDU-ČSL a ČSSD mají po jednom mandátu.

„Volby pro naši kandidátku dopadly skvěle, ale pocity mám smíšené, jak se teď ukazuje, ze sedmi kandidátek mě čtyři za starostu nechtěly a nechybělo mnoho a nemohl bych místo starosty obhájit. Takže se těším na dobu, kdy přestanou intriky a budeme moci zase normálně pracovat," komentoval výsledky voleb starosta Brožek. A dodal, že ve městě pod Svidníkem stále probíhají povolební jednání.

V Pelhřimově včera proběhla povolební jednání, ale lídr vítězné ČSSD František Kučera odpoledne sdělil, že zatím nic dojednáno nebylo.