Poblíž Zlátenky vyvrcholí práce na rekonstrukci úseku silnice první třídy číslo 19 a pokládka finální vrstvy nové silnice se uskuteční s vyloučením veškeré dopravy ve dnech 9. až 14. srpna.

Z Kamene a dalších míst nacházejících se západně od této obce bude Pelhřimov dostupný pouze po objížďkách. „Bude to náročné, navíc objížďky jsou pro různé typy vozidel vedeny po různých trasách," připustil možné dopravní komplikace starosta Kamene František Hofman. „Místní lidé ale objízdné trasy znají, takže se do cíle cesty dostanou," dodal.

Současně si všiml i přínosu, který úplná uzavírka silnice u Zlátenky má. „Pár dní si odpočineme od kamionů, bude tady klid," zdůraznil starosta Kamene.

O šestidenní úplné uzavírce důležitého silničního tahu informovala na svých webových stránkách také správa hradu Kámen. „Počítáme, že se na návštěvnosti úplná šestidenní uzavírka projeví," připustila Zlata Vobinušková ze správy hradu Kámen. Minulé dopravní komplikace na opravované silnici 19, neboť práce trvají už od dubna, cestu na hrad poznamenat mohly, ale zásadní propad Kámen nepocítil.
Problém může nastat s návštěvností akce Kámenské hradohraní, kterou Kámen připravil na víkend 13. a 14. srpna, kdy bude ještě silnice od Pelhřimova zcela uzavřena.

Objízdné trasy budou znamenat, že se významná část dopravy, zejména dálkové a nákladní, přesune na silnici II/129, která vede přes Cetoraz, Pacov a Hořepník. Nejvíc bude nárůst dopravy citelný v Pacově.

Pacovská radnice informovala o dopadu prací na hlavním tahu na webových stránkách města. „S nárůstem dopravy počítáme, veřejnost jsme informovali," poznamenal starosta Pacova Lukáš Vlček. S větším provozem počítají také v Eši, Pošné a Proseči u Pošné.

Objízdná trasa pro nákladní dopravu na 12 tun měří téměř 38 kilometru, kamiony při cestě od Tábora by na ni měly odbočit ještě před Obrataní. Pokud budou chtít jejich řidiči pokračovat přes Pelhřimov, přijedou k okresnímu městu od Červené Řečice.

S lesem dočasných dopravních značek se motoristé potkají nejen v Pacově, ale také na každé odbočce mezi Pelhřimovem a Leskovicemi i na dalších místech. Řidiči z Kamene budou zřejmě častěji k vidění i na silnici vedoucí přes Dobrou Vodu.

Podle Marie Tesařové, ředitelky regionální jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic, by mělo jít o poslední zásadní dopravní omezení na silnici I/19 v úseku od Pelhřimova směrem k hranicím Vysočiny s Jihočeským krajem. „Práce na tomto úseku budou pokračovat i po 14. srpnu, ale to už bude silnice pro dopravu uvolněna. Budou se provádět dokončovací práce a vodorovné dopravní značení," uvedla Tesařová.

Kdy dojde k definitivnímu předání díla, zatím přesně známo není. „Práce postupovaly v souladu s harmonogramem, žádný nečekaný skluz během nich nenastal, 
s žádným dalším problémem nepočítáme. Spíš bude mít vliv to, jak se podaří zakázku uzavřít administrativně, ale to už řidiči nijak nepocítí," dodala Tesařová.

Rekonstrukce úseku silnice I/19 mezi Leskovicemi a Kamenem, která navázala na dříve opravené úseky, vyjde na 90 milionů korun.

Úplná uzavírka silnice I/19

Uzavřený úsek: Leskovice – Kámen
Délka úseku: 2,4 km
Délka objízdné trasy pro nákladní dopravu nad 12 tun: 37,6 km
Délka objízdné trasy pro osobní dopravu a nákladní dopravu do 12 tun: 17,5 km