V polovině února začal motoristům sloužit čerstvě dokončený obchvat, vesnice s hradem se okamžitě proměnila. „Dokud tady jezdila auta, tak bych takhle v klidu jít nemohl. Jsme moc rádi, že jsme se konečně dočkali, vždyť jsme na ten obchvat čekali desetiletí,“ prohodí usedlík a pokračuje s obědem po krajnici. Auto centrem vesnice během zhruba deseti minut neprojede jediné.

Na radnici už plánují, jak obec postupně promění. „Už jsme začali jednat o převodu pozemků, abychom s nimi mohli naložit podle našich plánů. Samozřejmě, že připravujeme přeměnu obce, přes níž konečně nebudou jezdit tisíce kamionů i dalších aut,“ řekl při otevírání obchvatu starosta Josef Dvořák.

Kámen, kde žije necelých tři sta obyvatel, se v nejbližších letech dočká bohatší zeleně na návsi i lipové aleje v místech, kudy vedla dříve silnice. Na návsi se budou moci bezpečně projíždět cyklisté, bezpečněji bude na vycházkách dětí z místní mateřské školy.

Zřícenina hradu Orlík, ilustrační foto
Muzejní vycházka zamíří na Orlík

A bezpečně se budou turisté dostávat z obecního parkoviště na hrad. Právě ti doposud museli překonávat při své cestě přetíženou a nepřehlednou silnici.

Naplno nový Kámen ožije až po rozsáhlé rekonstrukci hradu, kterou jeho správa patřící pod Muzeum Vysočiny Pelhřimov ve spolupráci s zřizovatelem, tedy Krajem Vysočina, připravuje po skončení letošní turistické sezony. „Práce mají trvat půldruhého roku, po rekonstrukci se hrad otevře návštěvníkům na prahu turistické sezony 2022,“ zmínila při malé slavnosti na otevíraném obchvatu kastelánka hradu a současně místostarostka obce Zlata Vobinušková. Pak jedna z prohlídkových tras povede i do opravené kaple pod hradem.

V plánu obce jsou také změny v režimu parkování v centru Kamene. „Budeme to do budoucna rovněž řešit, doposud jsme parkoviště na sezonu jeho provozovateli pronajímali, uvidíme, jak parkování po zprovoznění obchvatu uspořádáme ponovu,“ dodala Zlata Vobinušková.