Na původně gotickém hradě se totiž poprvé v jeho historii konalo šest nočních prohlídek v dobových kostýmech. Akce se uskutečnila v rámci Středověkého týdne s Jezernickými pány.

Zájem o prohlídky byl vskutku velký. Každou trasu si nenechalo ujít v průměru okolo 35 malých i velkých návštěvníků. „S návštěvností jsme velmi spokojeni. Každý den na hrad zavítalo v průměru okolo tří set lidí. Hodně k tomu přispělo příznivé počasí," informovala průvodkyně Monika Brychtová.
Mimo to v prostorách zámecké zahrady nechyběl středověký řemeslný jarmark, kde své umění ukazovali kovář, dráteník, švec či zbrojíř. Diváci se rovněž mohli pokochat šermy, kaskadérskými vystoupeními nebo rytířskými souboji. Ti odvážnější si mohli na vlastní kůži zkusit některé z kejklířských čísel.

Kolik váží kamna?

Jednu z nočních prohlídek si nenechal ujít ani Deník. Skupiny zhruba třiceti lidí se v sobotu přesně v 19 hodin ujala průvodkyně Zdena Vobinušková.
Naše kroky nejprve zamířily do starého paláce, což je vůbec nejstarší část hradu z poloviny 13. století, kde se mimo jiné nachází i maketa hradu. Zde nás sympatická dáma nejprve seznámí s historií objektu, který je postaven na rozlehlém skalisku.

Poté se po vystoupání několika dřevěných schodů ocitáme v Rytířském sále, který slouží zároveň i jako obřadní síň. Pak přecházíme do malého salonku, kde nám průvodkyně pokládá záludnou otázku: „Kolik si myslíte, že váží tato kamna, a jak jsou vysoká?" Padají tipy 200 kilogramů, tunu či 196 nebo 206 centimetrů. Zdena Vobinušková však přítomné vyvede z omylu. „Kamna váží jeden a půl tuny a měří 360 centimetrů," říká s úsměvem na rtech. Dav žasne, někteří kroutí nevěřícně hlavou, ale jde se dál, konkrétně do ložnice, kterou někteří hodnotí jako nejhezčí místnost na hradě.

Po zhlédnutí jídelny, knihovny a velkého sálu, kde na nás čeká milé překvapení v podobě puštění stále funkčního gramofonu z přelomu 30. až 40. let minulého století. Tóny přístroje, který si zřejmě pouštěl i tehdejší majitel hradu Antonín Fleissig, vyvolaly nostalgický pocit na dobu minulou u nejednoho návštěvníka.

Prohlídku jsme zakončili tradičně v expozici motorek, což byla hlavně pro pány jasná třešnička na dortu. „Co se týče aktivity, nebyli jste nejhorší skupina, ale měla jsem i skupinu, která se mnou neprohodila ani slovo, cizinci to ale nebyli," usmála se průvodkyně Zdena Vobinušková a pokračovala: „Výhodou je, že prohlídky jsou pro celou rodinu, protože expozice motorek je spíše pro muže a ženy se zase zajímají více o bydlení. Každý si tu zkrátka najde to své," konstatovala Zdena Vobinušková.

Monika Brychtová k tomu dodala: „Ani já ani vlastně kolegyně nemáme rády prohlídky, kdy se naučíme text a ten pak automaticky odříkáme. Pokaždé se snažíme prohlídky dělat jinak. Hlavně také záleží na skupině návštěvníků. Něco jiného je, když jde skvělá parta lidí, která s námi ráda spolupracuje. Naopak, když lidé přijedou na prohlídku jakoby za trest, tak s tím nic nenaděláme. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mezi nejlepší skupiny patří motorkáři, cyklisté a důchodci. Ti spolupracují ještě lépe, než když je skupina kombinovaná," komentovala Brychtová.

Začne Hradohraní

Jedna z nejhezčích kulturních památek Pelhřimovska láká turisty nejen z Čech, ale i z okolních států.

„Muzeum jednostopých motocyklů je velmi známé například v Německu, Rakousku či Holandsku," nechala se slyšet Monika Brychtová.
Další novinka, která se na hradě Kámen uskuteční, bude Kámenské Hradohraní. To je naplánované na 3. a 4. srpna. Program bude zaměřený vyloženě na rodiny s dětmi. Právě ty budou putovat po Stopách Oldřicha Fifky z Vydří, který na hradě razil falešné peníze, byl prokletý a děti ho pak budou muset vysvobodit.