Město tímto symbolickým gestem dává najevo, že věnuje pozornost ochraně životního prostředí a klimatu. Kromě zmíněné kaple se do projektu zapojí i pelhřimovské elektro Burian v pelhřimovské Nádražní ulici. „Do happeningu se mohou snadno zapojit i občané Pelhřimova. Stačí, když v sobotu 30. března ve zmíněný čas zhasnou doma světla,“ řekla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová. Vlna tmy postupně oběhne celou planetu.

Hodina Země je největší celosvětový happening současnosti. První ročník se uskutečnil v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.

Happening probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy, nebo domu či bytu. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

V České republice se k akci loni připojilo celkem 113 obcí, včetně 16 statutárních měst. Zhasla pražská Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk či plzeňská katedrála sv. Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v Česku. Řada obcí si navíc dobrovolně uložila různé klimatické závazky. Na hodinu dále potemnělo 11 památek. Konalo se 19 veřejných akcí. K akci se přihlásilo 83 firem. Svým klimatickým závazkem Hodinu Země podpořily i stovky jednotlivců, konkrétně 573.