Čtrnáct studentů převážně třetího, ale také druhého ročníku absolvovalo naposledy dvoutýdenní odbornou praxi v Irsku, skupina pobývala v listopadu na severozápadu země v městečku Sligo. „Žáci pracovali v místních firmách a kromě toho se zdokonalovali v angličtině. Bydleli v hostitelských rodinách, a tudíž měli spoustu příležitostí uplatnit a vylepšit své znalosti jazyka,“ poznamenala k pobytu studentů v Irsku učitelka angličtiny a španělštiny Eva Housková, která skupinu na zahraniční praxi doprovázela.

Stáž absolvovali žáci oborů jako ICT (tedy technologie), strojírenství mechanik seřizovač nebo kadeřník. „Hostitele zaujaly naše kadeřnice. Těm by dokonce hned nabídli zaměstnání,“ připomněla Eva Housková.

Podle ní přinášejí zahraniční praxe i další pozitivní zkušenosti, které pak mohou absolventi pelhřimovské střední odborné školy zúročit. „Žáci si ověří, že mohou ve světě obstát, praxe jsou úžasnou zkušeností,“ zdůraznila pelhřimovská kantorka. „A jsou i inspirací a motivací k dalšímu studiu tady ve škole v Pelhřimově. Někteří možná po škole opravdu zamíří do světa,“ dodala Eva Housková.

Přitom domluvit školní pracovní praxi na druhém konce Evropy není nikterak snadné. Ne všechny firmy, a platí to i pro irské Sligo, jsou připraveny na krátkodobé zahraniční stážisty. Ne všechny jsou ochotné nebo schopné praxi zajistit.

Přesto se SPŠ a SOU Pelhřimov daří smysluplné výjezdní pracovní pobyty v zahraničí sjednávat. Děje se tak v rámci projektů Evropské unie Sokrates Plus. Díky tomu pelhřimovská škola už připravuje další cestu do Irska na jaro 2019. „Další skupina vyjede na jaře do irského Mallow,“ poodhalila plány Eva Housková.

V minulosti už tři desítky pelhřimovských studentů pobývaly dvakrát na jihu Španělska, předloni absolvovala skupina žáků oboru ICT dvoutýdenní kurz programování pro Android v Seville. „Dalších 30 žáků strávilo dva týdny na jihu Španělska ve dvou turnusech vloni. Tentokrát to bylo v přímořském letovisku Malaga, kde žáci pracovali v místních firmách a ve volném čase se učili španělsky a poznávali okolí, neboť součástí projektu byl i kurz španělštiny a dva či tři výlety,“ ohlédla se za absolvovanými pobyty pelhřimovská učitelka.