S tím souvisí i výběr vhodného vánočního stromu, který ozdobí jednotlivá náměstí na Pelhřimovsku 
a blízkém okolí v čase 
adventním.
Obyvatelé Pelhřimova se mohou o letošních Vánocích těšit na téměř třináctimetrový smrk, který bude dvaadvacátého listopadu pokácen ve Vnitřní ulici.

Takový proces pokácení stromu není ale vůbec jednoduchý. „K poražení stromu musíme mít zákonné důvody. Například jde 
o stromy proschlé, ohrožující či ničící majetek nebo stavby. Takový strom většinou vytipujeme a pak žádáme odbor životního prostředí o schválení," popisuje průběh výběru Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova.

Menší komplikace nastává tím, že letošní jehličnan neroste na městském pozemku. „Smrk stojí na pozemku soukromém, tudíž o schválení musí žádat majitel onoho pozemku," dodává. „Každopádně věříme, že vše dobře dopadne, v týdnu před slavnostním rozsvícením ho budeme zdobit 
a 27. listopadu se mohou návštěvníci přijít sami přesvědčit, jak to vše dopadlo," informuje Záběhlík.

Oproti tomu Humpolečtí se mohou pyšnit tím, že žádný strom nemusejí kácet. „Od loňského roku máme zasazenou jedličku přímo na Horním náměstí, takže ji letos jen ozdobíme a slavnostně rozsvítíme. K tomu by mělo dojít pátého prosince na tradiční pochůzku Mikuláše a anděla s čerty," podotkl Antonín Vincenc 
z Technických služeb 
v Humpolci.

Možná jeden z nejvyšších vánočních stromů se bude pnout v Červené Řečici. „Náš strom, který roste přímo 
na náměstí, dosahuje výšky skoro dvaceti metrů. Troufám si říci, že patří k nejhezčím v okrese," nešetří slova chvály místostarosta Dušan Obranec.

Stejně jako v Řečici, i Jiřičtí ozdobí téměř dvacetimetrový strom. Jejich dominantou je borovice, která se tyčí před kostelem svatého Jakuba.

Ani v Pacově nezavádí žádné novinky, co se výzdoby a vánočního stromu týče. „Už několik let nám vánoční strom roste na náměstí, zároveň je to ekologičtější. Jeho výška se pohybuje něco kolem deseti metrů," informoval starosta Pacova Lukáš Vlček.

V Žirovnici navodí vánoční atmosféru rostlý smrk, který je více než sto let starý. Jeho rozsvícení bude, 
jako každoročně, spojeno 
s akcí Vánoce na zámku.

Dominika Benešová