Nový zákon nařizuje lékařům a  nemocnicím, že od letošního dubna musí mít k operacím nebo očkování dětí písemný souhlas obou rodičů. Více papírování Ministerstvo zdravotnictví zdůvodňuje ochranou práv dětí.

„S dětmi se chystám na přeočkování proti klíšťové encefalitidě. Kdybych nedávno nepotkala sousedku, která byla rozmrzelá a docela naštvaná nad novými praktikami u pediatrů, nevěděla bych o formuláři. V něm musí dát třeba k nepovinnému očkování dětí písemný souhlas oba rodiče. Zřejmě bych asi dopadla stejně jako známá a ztratila bych pro mne tak drahocený čas," upozornila matka dvou dětí paní Martina z Humpolce.

Stejně jako ona se v novém zákonu o zdravotních službách ztrácí více lidí. Přitom podpis obou rodičů je nově vyžadován u zdravotních služeb, které mohou dlouhodobě zásadním způsobem ovlivnit zdravotní stav dítěte. Jedná se například o vážnější zákroky či nepovinná očkování.

Zákon nevyžaduje přítomnost obou rodičů v ordinaci. Stačí, když souhlas druhého předloží ten, kdo s dítětem přišel. Jeden z rodičů však může zastoupit druhého na základě plné moci.

Záměrem nové normy je podle ministerstva lépe chránit práva malých pacientů. Léčbu dítěte ovšem může v krajním případě paradoxně zcela zablokovat hlavně v případě, že spolu jeho rodiče nežijí.

Lékařka: Je více papírů i starostí

Nová pravidla přidělávají vrásky na čele rodičům i pediatrům.  „Všem nám to neskutečně komplikuje život. Časově i administrativně. Místo abychom léčili, tak se probíráme hromadou papírů," povzdechla si dětská lékařka z Humpolce Irena Bláhová.

Ta uvedla nedávný případ, kdy k ní kvůli novému nařízení musela jedna maminka do ordinace přijít hned třikrát. „Je to veliká zátěž pro obě strany. Někteří rodiče si kvůli této zdravotnické novince berou i náhradní volna, aby stihli vše oběhat," říká lékařka.

„Například já denně vyšetřím čtyřicet až šedesát pacientů, vyřídím patnáct až dvacet telefonátů, do toho nepočítám napsání receptů, vyřízení tiskopisů pro okresní správu sociálního zabezpečení a mnoho dalších věcí. K tomu všemu nám přibyly tyto formuláře," poznamenala pediatrička Irena Bláhová.

Lékařka dodala, že na medicínu šla proto, aby mohla léčit a ne probírat se stohy papírů, které neustále narůstají.
Její slova potvrdil i dětský lékař z Kamenice nad Lipou Petr Otáhal. „Rozhodně je to pro nás administrativní zátěž. Myslím si, že nový zákon je nesmysl a navíc v českém provedení. Jsem ale optimista a doufám, že praxe ukáže, že to takhle dělat nejde," nechal se slyšet pediatr.

Podle Vlastimila Sršně z ministerstva zdravotnictví lékaři velmi často už nyní vyžadují potvrzení od rodičů naprosto zbytečně. „Pokud jde o administrativu, tak když se podíváme na vyspělé země na západ od nás, je vzhledem k velmi silnému právu pacientů ještě mnohonásobně náročnější," poznamenal Sršeň s tím, že je však třeba si uvědomit, že ve vyspělejších zemích mnohem více používají lékaři sdílené databáze, výpočetní techniku, tedy takzvané elektronické zdravotnictví.

„U nás se elektronického zdravotnictví velká část lékařské obce brání, i když by to ulehčilo život jim i pacientům. Ministerstvo zdravotnictví plánuje drobnou technickou novelu v této oblasti, která přesněji určí, za jakých podmínek je potřeba souhlas obou rodičů," prozradil Vlastimil Sršeň.

„Při běžné ordinaci prostě není čas na věčné papírování, zanášení dat do elektronické zdravotní knížky. Naši kolegové ze západních zemí na tuto práci mají administrativní pracovníky, kteří tuto práci dělají za ně. Lékaři pak léčí a starají se o pacienty," vylíčila pediatrička z Humpolce.

Milionová pokuta

Kromě toho, že reforma zdravotnictví přinesla lékařům mnoho papírování, zdokonalí je zřejmě i v řečnické mluvě. Pacientům totiž musí vysvětlovat, že všechny dokumenty a podpisy potřebují, protože jinak jim hrozí až milionová pokuta. „Pokuta od 50 tisíc do jednoho milionu korun je jasně zakotvena v zákoně. Pro některé z nás to může být až likvidační," upozornila Irena Bláhová.

Obvinil bývalou manželku a tchyni

Jedním z případů, kvůli kterému nová legislativa vznikla, přitom může být i případ z Pelhřimova. Otec zdravotně postižené dívky svou bývalou manželku a tchyni obvinil z toho, že proti jeho vůli nechali dceru očkovat vakcínou proti klíšťové encefalitidě a tím že zhoršily její zdravotní stav. Obě ženy i lékařka tehdejší hygieny považují obvinění za absurdní.

Případ se vleče několik let, má za sebou soudní spory a dokonce i billboardovou kampaň, při níž otec v Pelhřimově inzeroval videa na YouTube mimo jiné s tajnými nahrávkami příbuzných a lékařů. Otec také podával podnět na policii. Ta ale zjistila, že očkováním nedošlo k trestnému činu a věc byla odložena.