„Akce je určena leonbergerům s průkazem původu a jejich majitelům, kteří mají chuť se se svými psy společně pobavit, předvést své leonky a ukázat, co umí," informovala jednatelka Českého leonberger klubu Jaroslava Šmrhová, která je zároveň majitelkou chovné stanice leonbergerů v Milotičkách na Pelhřimovsku.

Od deseti hodin se v jezdecké hale litohošťského Ola Ranche předváděli leonbergeři všech věkových kategorií. Nechyběla štěňata ani zasloužilí veteráni.

„Měli jsme zastoupení hned ve dvou kategoriích – veteráni a třída otevřená. Hodnocení bylo velmi příznivé. Uvidíme, jak dopadneme. Moc se nám tu líbí, krásný den a hlavně krásná výstava," řekla majitelka osmileté leonky a jejího pětiletého syna, Jana Butanová z Chýnova.

Všechny psy a fenky posuzoval odborným okem rozhodčí Bart Roobrouck z Belgie, který vlastní fenomenálního psa právě z chovatelské stanice z Milotiček jménem Hakuna C. Bora.

„Role rozhodčího spočívá v tom, že mnohdy hodnotí jen drobné niance ve vzhledu psů. Je to výstava krásy, takže se dnes víceméně hodnotí jen exteriér. Samozřejmě by se měla hodnotit i povaha, protože na výstavách by se neměli vyskytovat psi agresivní nebo naopak silně bázliví," poukázala Jaroslava Šmrhová.

Odpolední program se nesl ve znamení zajímavých soutěží. Děti ukázaly, jak to umí se svým či půjčeným psem, diváci volili největšího sympaťáka výstavy a vyhlášeno bylo i nejkrásnější štěně nebo nejkrásnější dospělý pes. „Nerozdávali jsme sice žádné čekatelské tituly, ale myslím si, že i tak se dnešní výstava povedla. Byla to zábava, slavnost pro rodiny a rozloučení se starým rokem," uzavřela jednatelka Českého leonberger klubu, který má v současného době přes sto členů.

Výsledky

- Nejlepším psem výstavního dne se stal Nero D. Bora z Milotiček
- Nejlepší fenou byla vyhlášena Jorika O. Bora z Milotiček
- Nejlepším psem „best of breed" Nero D. Bora z Milotiček