Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aby radost nezmizela: Rodáka Jirouse uctili pamětní deskou

Humpolec – V září se v Humpolci konala řada akcí, které si kladly za cíl připomenout osobnost tamního rodáka Ivana Martina Jirouse, jenž je znám pod přezdívkou Magor. Ten by totiž letos 23. září oslavil jubilejní sedmdesáté narozeniny. Magorovo září vyvrcholilo v sobotu, a to odhalením pamětní desky věnované právě tomuto básníkovi.

29.9.2014
SDÍLEJ:

Město Humpolec se postaralo o dopravu balvanu na místo a o úpravu okolí památníku. Pamětní desku navrhl Jan Zoubek. Zhotovena byla v ateliéru Matouše Holého.Foto: Deník/ Aneta Slavíková

Památník stojí v Jihlavské ulici pod Hotelem U Jiřího.

Slavnostnímu aktu byli přítomni Jirousovi přátelé i ti, kteří básníka osobně neznali. Ke druhým zmíněným patřila také Marie Tajovská z Humpolce, která se na odhalení památníku přišla podívat z vlastního zájmu. „Jirouse jsem osobně neznala. Myslím si ale, že si pamětní desku ve svém rodišti zaslouží. Líbí se mi jeho dílo – jeho básničky i pohádky," podělila se o svůj názor Tajovská.

Na odhalení se přišel podívat také tamní obyvatel Jaroslav Barták. Ten prozradil, že mu je třiadevadesát let a pamatuje si prý velmi dobře domek v Jihlavské ulici, v němž Jirousova rodina bydlela. „Vzpomínán si i na Jirousovu maminku. Byla to moc hodná paní a mezi její velké koníčky patřil sport," zmínil Barták. Dodal, že on osobně se s básníkem neznal, ovšem k jejich setkání prý došlo. „Pamatuji si, jak jsem na motocyklu jel do Želiva. U tamní hospody mě zastavil právě Jirous a zeptal se mě, jestli bych ho svezl do Humpolce. A tak jsem přikývl," vyprávěl Barták o svém prvním setkání s Jirousem a poté ještě dodal, že z Jihlavské ulice se Jirousova rodina později přestěhovala do ulice Hradská. Na otázku, zda s pamětní deskou věnovanou Jirousovi souhlasí, Jaroslav Barták odpověděl, že ano. „Už si tu připomínáme i Hliníka. Jirous byl občanem Humpolce, je to známá osobnost, a proto si myslím, že si v Humpolci tento památník zaslouží," přemítal Barták.

V patnáct hodin již došlo k samotnému odhalení pamětní desky, která je upevněna na balvanu. Na desce je jméno a podobizna básníka, letopočet jeho narození a úmrtí, labuť a Jirousovo motto „… aby radost nezmizela!". Starosta Humpolce Jiří Kučera při svém projevu mimo jiné poděkoval organizátorům Magorova září, tedy Občanskému sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny v Humpolci v čele s Jarmilou Neomytkovou, přítelkyní a studentskou láskou Ivana Martina Jirouse. Svou řeč zakončil stylově veršem, který by prý Jirous sám při této příležitosti pronesl: „Když je takhle krásný září, to se dobře paří," usmál se Kučera.

Slova se ujal také Jaroslav Erik Frič, přítel Jirouse a také vydavatel jeho textů, jenž zavzpomínal na jejich přátelství. „Jsem vděčen obyvatelům Humpolce, že život a dílo básníka uctili touto plastikou," poděkoval Frič.

V nedalekém Tolerančním kostelíku se po odhalení desky konal koncert Pepy Klíče s názvem Requiem za Magora. Zájemci tu mohli zhlédnout i výstavu fotografií Ondřeje Němce nazvanou Od Jirouse po Magora.

Autor: Aneta Slavíková

29.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení